The Polar Express | Kutup Ekspresi

- 14/09/2011
8,00(7 oy)

The Polar Express, Back to the Future serisinin yönetmeni olarak tanıdığımız Robert Zemeckis’in Jumanji, Zathura gibi kitapları yazmış olan Chris Van Allsburg’un aynı adlı romanından William Broyles Jr. İle birlikte senaryolaştırıp yönetmenliğini üstlendiği, 2004 yapımı bir animasyon filmi.

Film, Noel Babanın varlığı konusunda ailesi tarafından anlatılanlara şüphe ile yaklaşan küçük bir çocuğun (Evet, sadece çocuk diye biliyorum. Neredeyse filmin hiç bir noktasında kahramanımızın adı geçmiyor. Çünkü anlatılmak istenen aslında sizsiniz.) Yılbaşı gecesi esrarengiz bir şekilde kapısının önünde beliren Kutup Ekspresi’ne binmeyi kabul etmesiyle, Noel Ruhunun ne olduğuna dair bilgiler edineceği macera dolu bir serüvene çıkışını anlatıyor.

Bir yılbaşı akşamı (Lafın Gelişi) sıcak bir ortamda çocuklar ve ailelerinin sıkılmadan izleyebileceği sıcak bir animasyon filmi olan The Polar Express’in asıl önemli yanı film de kullanılan animasyon tekniği. Performans yakalama (Performance Capture) adı verilen bu yöntem, gerçek oyuncular, sanal âlemde bir animasyon karakteri haline büründürülerek oyuncunun jest ve mimiklerinin karaktere uygulanmasını sağlıyor ve Tom Hanks, The Polar Express’te altı karakteri birden bu teknoloji sayesinde canlandırarak bir ilke imza atıyor.

Çok basit bir hikâyenin, ne idüğü belirsiz çokça karton karakterle süslenmeye çalışılması ve sadece bir kaç macera dolu sahnenin dışında çok sıradan bir animasyon film ile karşı karşıya olmamız ister istemez gözümüze batıyor. Ancak Robert Zemeckis bunları pekte umursuyormuş gibi gözükmüyor. Yönetmen daha çok filmin cila kısmıyla ilgilenmiş ve görselliği basit bir konuyla birleştirerek sanırım bir sonraki şatafatlı filmi Beowulf için deneyim kazanmak istemiş gibi gözüküyor.

Sonuç olarak sadece eğlencelik bir animasyon peşindeyseniz eğer The Polar Express sizi çok da hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

The Polar Express | Kutup Ekspresi Yorumları

Yorum Yok


× beş = 15

The Polar Express | Kutup Ekspresi Filmi Detayları

isimli yazarın diğer yazıları

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri