The Nightmare Before Christmas | Noel Gecesi Kabusu

- 21/12/2009
7,43(7 oy)

Yaşadıkları toplumun sosyal hayatı etkileyen çok önemli iki kültürünü, Noel’i ve Cadılar Bayramı’nı ele alıp,  aynı potada eriten Henry Selick ve Tim Burton ikilisi, eğlenceli bir müzikal/animasyon ortaya çıkarıyorlar. Filmde, Henry Selick kadar senarist Tim Burton’ın da etkisi olduğu su götürmez bir gerçek.

“The Nightmare Before Christmas-Noel Gecesi Kabusu”nun ilginç karakterleri ve de ilgi çekici bir konusu var. Cadılar Bayramı kentinde, her yıl Cadılar Bayramı “korkunç” bir şekilde kutlanmaktadır. Öyle ki, garip yaratıklara ev sahipliği yapan bu şehir, korkunç bir Cadılar Bayramı için her sene, birçok plan yapıp tüm olanaklarını bu kutlamalar için seferber etmektedir. Bu şehrin korkutma üstadı ise Jack Skellington’dır. Jack, her sene kutlamaların bir numarası olsa da, artık yaşamında! bir değişiklik aramaktadır. Tam da bu sırada, Noel hazırlığı yapılan bir yere düşer. Korkutmanın olmadığı, sevginin hakim olduğu bu yerden oldukça etkilenen Jack, kendi şehrinde bir Noel kutlaması için düğmeye basar. Ama, korkutma dışındaki faaliyetlerde pek bulunmamış olan şehir halkına Jack’in Noel’i doğru bir şekilde anlatması gerekecektir…

Tim Burton’ın elinden çıkma senaryoda Burton, sinemasının kendine has tüm “ilginçliklerini” sergilemiş. Hepsi birbirinden ilginç karakterlerden tutun da, iki farklı bayramı irdeleyişindeki incelik, Burton’ın filme olan etkilerini gözler önüne seriyor. Yönetmen Henry Selick de elindeki iyi senaryoyu değerlendirmeyi başarıyor.

Müzikal olmasının getirdiği dezavantajı, ustalıkla avantaja çeviren film,türün sevenleri kadar farklı bir tat arayanların da hoşlanacağı tarzda bir animasyon.

The Nightmare Before Christmas | Noel Gecesi Kabusu Yorumları

Yorum Yok


dört + = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri