The Next Three Days | Kaçış Planı

- 17/07/2011
8,86(7 oy)

“Kaçış Planı”nın bir bölümünde, eşi hapse düşmüş olan John avukatıyla konuşurken, avukatının, eşi Lara’nın masumiyeti konusunda şüpheleri olduğunu öğrenince sinirlenip avukatını değiştirme kararı alıyor. Burada asıl mesele eşinin masum olup olmaması değil, bunun kesinliğinden emin olmamamız. Öyle ki John’ın eşini hapisten kaçırma uğraşı verirken yaptığı hazırlıkta, birkaç çapulcudan dayak yediğini dahi görüyoruz fakat olay hakkındaki bilgilerimiz bir iki flashback sahneden ibaret. Elindeki malzemenin yetersiz olduğunun kendi de farkında olacak ki bu tip yan unsurlara sık sık başvuruyor senarist ve yönetmen Haggis. Hal böyle olunca Lara’nın masumiyeti havada kalıyor. Etrafında ona tam olarak inanan tek kişi de eşi. Ne var ki bu belirsizlik Lara’ya olan bakış açımızı pekala etkileyebilir. Sonuçta izleyen de masum olmayan birinin hapisten kaçma girişimini desteklemeyebilir! Filmin cinayetle ilgili bu kısmı ancak finalinde tam olarak aydınlanıyor.

Sanki John’ın bu işi yapmaya yeterince cesareti varmış gibi, düştüğü en büyük dert de maddi kaynak oluyor. Üstelik eşinin sözleriyle kendisinin de kafasının karıştığı halde, suçlu olup olmadığına emin olmadığı birini kurtarmak için başına türlü türlü işler açıyor John. Bu yükün altına girerken sergileyemediği soğukkanlılık kendisi için bir işaret de olmuyor. Tek düşüncesi eşinin hapis hayatı yaşamaması.

Yönetmen Haggis bu açtığı boşluğu pek doldurmadan ilerliyor hikayesinde ve filmin omurgasının büyük bölümünü John’ın hazırlık çalışmalarına ayırıyor. Böyle olunca da yapım sürükleyicilikten de uzak kalıyor.

Afişine aldanmamakta yarar var; “Kaçış Planı” sürükleyici bir aksiyon filmi değil. İyi kurgulanmış bir yapım da değil. Bir tür durum draması demek doğru olur. Müzik kullanımının oldukça yavan kaldığını ve bazı gece sahnelerinde başarılı bir atmosfer yakalama olduğunu belirtelim. Son yarım saati kaplayan süreç oldukça etkileyici ve filmin genelinden beklenmeyecek derecede akıllıca bir yapısı var fakat sadece bu kısımdan tatmin olup olmamak da size kalmış.

Filmin yönetmeni Paul Haggis aynı zamanda filmin senaryosunu da yazan isim. Eşini hapisten kaçırmaya çalışan vefakar eş rolünde Russell Crowe’u, eşi rolünde ise Elizabeth Banks’i izliyoruz. Olivia Wilde, Ty Simpkins, Remy Nozik, Michael Buie, Moran Atias, Jason Beghe filmin diğer oyuncuları. Liam Neeson’ı da çok küçük bir rolde görmek mümkün.

The Next Three Days | Kaçış Planı Yorumları

Yorum Yok


6 − = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri