The New World | Yeni Dünya

- 10/05/2006
6,17(12 oy)

Collin Farrell ve Christian Bale gibi önemli iki ismin yeraldığı film, Amerika’nın keşfini konu alan, içinde aşkın varolduğu, macera ve tarih tarzının örneklerinden gibi duruyor, ilk bakışta…

Olayların -sanki- kesik kesik ilerliyor olması ile, neler olduğunun zor anlaşılması, filmde eksiklikler olduğu hissi veriyor.

Buna karşın aşkın tarafları arasında geçen bölümlerin, detaylı yeraldığını gördüğümde bunun -sanki- özellikle tercih edilmiş olduğu fikri uyanıyor.

Sonrasında ise, aklımda kalanın sadece muhteşem doğa görüntüleri, sessizlik ve aşkın muhatapları arasındaki olaylar olduğunu farkettiğimde, diğer olayların onların hafızalarında kalan detaylar olduğunu ve bize böylece yansıtıldığını anlıyorum.

Muhteşem doğa görüntülerinin, müziklerin ve sessizliğin kullanılış tarzı da filme ayrı bir tat katıyor.

Yönetmenin 1998 yılındaki filmi The Thin Red Line‘ı izlediğimde, sinemadan filmi yarıda bırakıp çıkmıştım. O zamanlar ne kadar cahilmişim ki :) Terrence Malick‘i anlayamamışım. Önkabullerinizden sıyrılıp, yönetmenin vermek istediğini anlayabilme çabasında olmazsanız, filmi yarıda bırakmanız muhtemel.

Orjinal ismi “The New World” olan filmin, Türkiye’de “Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi” ismiyle gösterime girmesi de bana anlamsız geldi.

The New World | Yeni Dünya Yorumları

4 Yorum


+ sekiz = 16

 • hybrid 10 Nisan 2007 1:11

  Film bittiğinde seyirci filmi alkışladı. Yüzlercesi…Ama bu alkış, kesinlikle beğeni göstergesi değildi.Filmin final sahnesiyle buluşmak, benim için işkence oldu.Kısacası…İzlediğim en berbat film olmak adına, fazla kalite barındırmıyor. 

 • yavuztoy 18 Şubat 2008 22:52

  yine emperyalizm yine kapitalizm kokuyordu… sanki "dünyalar savaşı" ile aynı zemine dayalıydı dolaylı olarak.. tek söz ile açıkla deseler, diyeceğim : feyk…
  1967 yılında 103 adamın bulunduğu İngiliz kaptan John Smith kumandasında 3 gemi, Virjinya kıyılarına yanaşır. Amaçları el değmemiş kıyılardan yeni bir dünya yaratmaktır. Koloniciler önceleri onları dostça karşılayan kızıldereliler ile dengeli bir ilişki kurmayı başarırlar. Fakat zaman ilerledikçe herşey değişmeye başlar. Koloniciler için belki burası Yeni bir Dünya olabilir fakat yerliler için çok eski bir dünya – hatta tek bildikleri dünyadır. İngilizler bilmedikleri bu yerde bir başlangıç için çabalarken İngiliz Kaptan John Smith, kabile üyelerinden ona rehberlik edecek birini aramaktadır ve tesadüfen Powhatan’ın en çok sevilen çocuğu Pocahontas’a rastlar. İşte bu an 400 yıldır bilinen bir Amerikan efsanesinin başlangıcıdır.
  İngilizler ve yerli Amerikan halkı arasındaki vahşi savaş, bir yandan da Kaptan Smith ile kızılderili prenses Pocahontas’ın aşkına sahne olur…

 • arzu 20 Temmuz 2008 21:45

  the new world almayı dusundugum filmlerden umarım bahsedildlği gibidir

 • mücahit 19 Mart 2010 18:13

  ben colin farelle çok ben ziyorum hatta arkadaşlarım bana colin diyorlar

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri