The Nanny Diaries | Dadım Aşık

- 15/12/2007
6,35(23 oy)

Scarlett Johansson; Ghost World, Girl with a Pearl Earring, A Love Song for Bobby Long, In Good Company, A Good Woman ve nihayet Lost in Translation filmlerinde hayatın içinden insanların sıradan yaşamlarına, her biri muhteşem olan performanslarıyla hayat verdi. Bu da kaçınılmaz olarak Scarlett Johansson’un her filmini ilgiyle ve heyecanla beklememe sebep oldu.

Ne zaman ki popülaritesi arttı, ‘en seksi’ ünvanlarını aldı, Michael Bay, Christopher Nolan ve Woody Allen gibi yine popülaritesi yüksek yönetmenlerle çalışmaya başladı. Match Point, The Island, Scoop, The Black Dahlia ve The Prestige filmlerinin her birini izledikten sonra, geçmişe dair umutlarımı bir sonraki filmine taşıdım. Ve anladım ki Johansson’un gerçek potansiyelini ortaya dökebilmesi için sıradan insanların yaşamlarına dair senaryolarda yeralması gerekiyormuş.

Scarlett Johansson’dan başka kim Charlotte, Pursy Will ya da Griet olabilir. Ama başka birçok isim Nola Rice, Olivia Wenscombe ya da Jordan Two Delta olabilir.

The Nanny Diaries, çok büyük beklentilerim olan bir film değildi. Kameranın arkasında popüler bir isim yoktu, konusu iddialı değildi, New Jersey ya da New York’da yürürken karşınıza çıkabilecek bir insandı Annie Braddock. Dolayısıyla Scarlett Johansson’dan uzun süredir beklediğim doyurucu bir performans izleyeceğim anlamına geliyordu bunlar. Ve beklediğim gibi de oldu.

Kanımca sıradan bir insana ait bir rolün hakkını vermek, hayatın içinde yeralmayan bir rolün hakkını vermekten daha zor. Ve Johansson kendine özgü gerçek performasını bu rollerde ortaya koyuyor.

Türkiye’de “Dadım Aşık” ismiyle -ki ‘Dadı Günlükleri’ olmalıylı- gösterime girecek olan film; bir aşk filminden ziyade, biraz insanların çocuklarına başarılı olsunlar diye uyguladıkları baskıyla, biraz insanın sahip olduğu en büyük ayrıcalığın farkına varmasıyla ve biraz da kendini bulmakla/tanımlamakla ilgili masalımsı havası olan eğlenceli hikayeye sahip bir yapım.

Emma McLaughlin ve Nicola Kraus’un aynı isimli romanından uyarlanan Nanny Diaries’te, Fantastic Dörtlü‘den tanıdığımız Johansson’un The Perfect Score‘dan rol arkadaşı Chris Evans, iki kez Oscar’a aday gösterilen Laura Linney ve filmin yönetmenleriyle American Splendor‘da beraber çalışmış olan Paul Giamatti‘yi de izliyoruz.

The Nanny Diaries | Dadım Aşık Yorumları

1 Yorum


3 × = oniki

  • sinema 20 Mayıs 2008 0:42

    güzel bi filmdi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri