The Matrix Reloaded

- 03/06/2012
5,50(2 oy)

İnsan bunca yıldan sonra Matrix’in devam filmlerini izlemeye kalkınca istem dışı da olsa bir nostalji rüzgarına kapılıyor. Üzerinden 15 seneye yakın zaman geçen “The Matrix” filmi, aslında bir uyarlama olsa da herkesin Wachowski kardeşlerin elinden çıktığını düşündüğü bir yapımdı. Arada geçen sürede Wachowski kardeşlerden biri cinsiyet değiştirme ameliyatıyla kadın olmuştu bu arada bildiğiniz üzere. Her neyse, “Matrix”in başarısının ardından, ki çok parlak bir film olmasına rağmen, aslında kendisinden yıllar önce sinemalarda boy gösteren James Cameron’ın “Terminator”ünden içerik olarak pek farklı da değildi, filmin bir üçlemeye dönüştüreleceği söylenmişti. Pek çok hayranının endişeleri haklı çıkmış ve Matrix’in iki devam filmi de beğenilmemiş, üstelik Wachowski kardeşlerin sonu da gelmişti bir nevi. Kendileri Matrix üçlemesinden sonra seslerini yalnızca birkaç yıl önce gösterime giren “Speed Racer” filmiyle duyurmuşlardı ki o filmi de ne beğenen vardı ne de şu an hatırlayan var. Laurance Fishburne kariyerine bir şekilde devam ediyor, Keanu Reeves de öyle. Carrie Anne Moss ise büyük bir potansiyel taşımasına rağmen ve “Çikolata” ve “Akıl Defteri” gibi popüler yapıtlarda boy göstermesine karşın yıldız oyuncu seviyesine erişemedi.

Matrix’in ilk devam filmi “Reloaded” büyük bir zevksizliğin kurbanı olmuş. İlk filmin senaryosu ne kadar özgünse bu filmin senaryosu o kadar bağımlı ve ışıltıdan uzak. Öyle ki tüm amacı, görsel efektlerle izleyenlerin gözünü boyamak. İlk filmdeki senaryo derinliğinden eser yok. Morpheus bir yandan politikacılar gibi denge gözetmekle meşgul. Diğer yandan ise “ex aşkı”yla adı konulmamış bir gerginlik yaşıyor. Neo’ya inanan kadar inanamayan da mevcut ve bu filmde Zion’un kapıları ardına kadar açılıyor. Süre doldurmak için gemi çalışanı Link’in eşinin endişeleri, iç çatışmalar dahi yer kaplıyor filmde fakat bu devam filminin neden çekildiğinin cevabını filmin içinde bulmak imkansız gibi. Neo’nun onlarca Ajan Smith’le dövüştüğü bir sahne var örneğin. Ucuz Japon filmleri gibi manasız bolca görsel efektin görüldüğü bu sahnede, Neo’nun neden en başında kaçmak varken dakikalarca mücadele ettikten sonra “topuklaması” anlaşılamıyor mesela. Zaten, eğer hafızamda yanlış kalmamışsa yıllar önce filmi izlemeye yeltenmiş fakat bu sahneden sonra vazgeçip filmi yarıda bırakmıştım. Eğer bu görsel efektler, çıktığı yılda ergenlik çağını yaşayan birini dahi etkileyemiyorsa varın gerisini siz düşünün!

Filmin çekirdek oyuncu kadrosu aynı: Keanu Reeves, Carrie Anne Moss, Laurance Fishburne ve Hugo Weawing.

The Matrix Reloaded Yorumları

1 Yorum


beş + = 14

  • yunus_52 10 Ekim 2013 3:47

    filmi otur baştan izle yada film izlmekden anlayan birisi ile izle filmden anlamadığın ortada .
    matrix düşmanımısın sen ya bundan öte bilim kurgu filmi mi var ? hemde o sene içinde ki… Zaten filmin ana düşüncesi farklı. filmin konusu bilim kurgu ama bu filmin ana konusu dini bir konudur ve çok ince ince ilmik ilmik ele alınmış her yoruma açık bir şekilde din üzerinden bir gidişaat söz konusu. imdb filmin puanlama durumunda braz kısır davranmış.Bunun sebebi sizler gibi bilim kurgu yönünden basit bir şekilde filme baktıklarından olabilir. Ama matrix dünyada en çok düşündüren kafa yorulması gereken filimler arasında ilk sralarda dostum.(araştırınız)
    bide diyosun (en başında kaçmak varken dakikalarca mücadele ettikten sonra “topuklaması” anlaşılamıyor) bence burda anlaşılmaz olan senin yorumların

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri