The Men Who Stare at Goats

- 05/09/2012

George Clooney’nin kariyerinde görmeye alışık olduğumuz “entelektüel” bir durum komedisi “Özel Kuvvetler”. Durum yeterince komik olsa da güldürmeyi unutan bir yapım…

 

Gerçek olaylara dayandığı üstüne basa basa belirtilen filmde, Amerikan ordusunda kurulmuş gizli bir birimin ifşa edilişini izliyoruz. Bu birim kendisine etkileyici bir isim seçen ve psişik güçlerin kullanımı için çalışan bir topluluktan oluşuyor. Neredeyse hiçbir kılık kıyafet zorunluluğu taşımayan bu birimde gönüllü askerler psişik güçlerini kullanarak kaçırılan birini veya bulunması gereken bir şeyi tespit edebiliyorlar…

 

Tüm film boyunca durumun komikliği meselesi üzerine gidildiğini görüyoruz. Bir edebiyat uyarlaması olan yapımda geçmiş zamana dönüş de sık sık kullanılıyor, hatta öyle ki film vaktinin yarısına yakınını bu psişik eğitimin başlangıcını ve süreçlerini incelemek için harcıyor. Bunu yaparken de istemeden de olsa bir belgesel kıvamına geliyor.

 

Bir diğer göze batan nokta da, filmin psişik güçlerin kullanılıp kullanılmaması konusunda bir türlü karar verememesi. Neredeyse tüm film bu ahvalin komikliği üzerine oynasa da anlam verilemeyen bazı güç kullanımlarında bu yöntemi işaret ediyor. Yani filmde sadece psişik güçle açıklanabilecek bazı olaylar görmek mümkün. Dolayısıyla bu durum izleyenin kafasında soru işareti yaratabiliyor.

 

Yine de oyuncu kadrosu için filme göz atmak da isteyebilirsiniz. Filmin oyuncu kadrosunda, mimikleriyle çok çabalasa da filmi kurtaramayan George Clooney’nin yanı sıra Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey ve Robert Patrick gibi isimler var. Filmin yönetmeni Grant Heslov.

The Men Who Stare at Goats Yorumları

Yorum Yok


9 − beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri