The Lovely Bones – Cennetimden Bakarken

- 19/07/2012
8,50(2 oy)

Tüm dünyayı kasıp kavuran “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin ardından Peter Jackson, bir bölümünde “Yüzüklerin Efendisi”ne selam gönderdiği yeni filmi “The Lovely Bones”ta yine bir uyarlamaya imza atıyor.

Jackson’ın uyarlamasının yurtdışı tepkileri daha çok kitabın özüne sadık kalınmadığı yönünde olmuştu. Tıpkı “Yüzüklerin Efendisi”nde olduğu gibi kimi zaman fantastik bir dünyaya kapısını açan filmde, kitabı okuyanların hayal gücü bire bir karşılanmadığı için doğal olarak, filmin başarısız bir uyarlama olduğu yönünde eleştiriler dile getirilmişti. Jackson da filminin kitaptan esinlenerek oluşturulan bir yapıt olarak değerlendirilmesi gerektiğini beyan etmişti. Ayrıca görülüyor ki Peter Jackson’ın kariyeri Tim Burton misali fantastik sulara takılıp kalırsa pek şaşırmayacağız

Filmde 14 yaşında, bir cinayete kurban giden bir kızın gözünden öbür dünyayı izlerken, günümüzde de ailesinin yaşadıklarına tanıklık ediyoruz. Ölen kız Susie ölümünü kabullenemiyor. Bir türlü büyüyemeyeceği gerçeğini hazmetmeye çalışırken yaşayamadıkları da kafasına takılıyor ve sevdikleriyle iletişime geçememenin ağırlığını hissediyor. Dünyada ise ailesi Susie’nin katilinin peşinde gerilimli bir hayat sürüyor.

Film “ölenle ölünmez” mesajını verirken hem ölümün korkulacak bir şey olmadığını açtığı fantastik açılımlarla gösteriyor, hem de hayatta kalanların önlerine bakmalarını bir nevi salık veriyor.

Filmin aksayan en kilit noktası ise derin bir katil profili izleyemiyor oluşumuz. Stanley Tucci’nin müthiş performansı dahi işlenen cinayet konusunda izleyeni ikna edemiyor. Bu da uyarlamanın yarattığı bir sıkıntı olsa gerek.

Filmin başrolünde ‘94 doğumlu olmasına rağmen pek de 14 yaşında göstermeyen Saoirse Ronan var. Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci ve Michael Imperioli de ona eşlik eden isimler.

The Lovely Bones – Cennetimden Bakarken Yorumları

Yorum Yok


8 × = altmış dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri