The Legend of 1900 – 1900 Efsanesi (La leggenda del pianista sull’oceano)

- 23/09/2012
9,67(3 oy)

Bir edebiyat uyarlamasının düşeceği en büyük tuzaklardan biri kitaba sadık kalmak istenirken yaratılan yapaylıktır muhakkak. “1900 Efsanesi”nde de bu sebepten olacak gereksiz bir şiirsel anlatı hüküm sürüyor ilk dakikalardan itibaren. Oldukça eğreti duran bu anlatım dili ve üzerine eklenen duygusallığın içinin doldurulup doldurulmayacağı da merak konusu oluyor. Doğrudan Amerika’nın güzellikleriyle ilintili olan dokunaklı bir öykü göreceğimizden şüphe etmesek de film karakter odaklı bir dram olarak yoluna devam ediyor…

 

Filmin ismi, 1900’de doğan ve zenginler ile gemi çalışanları arasında keskin bir hiyerarşinin bulunduğu bir gemide terk edilen bir çocukla ilgili. Çocuğun adı, onu bulan gemi çalışanı tarafından koyuluyor ve çocuk geri kalan hayatını bu gemide geçiriyor.

 

Filmin mizahi bir hava yakalamak için çizgi film benzeri esprilere başvurduğu sahne (Max’in deniz tutması yaşadığı kısım) büyük bir eksi oluyor filmin karnesinde. 1900’ün uzun yıllar tek mekanda kalıp bir şehri çok iyi tasvir ederken anne-çocuk kavramını halen kavrayamamış olması da açık bir mantık hatası kanımca. 1900’ün piyanoyu ilk kez gördüğünde sergilediği performansın nasıl oluştuğu sorusu da havada kalıyor. Piyano düellosu bölümü kulakların pasını silse de süre olarak oldukça uzun ve bir miktar abartıdan kaçamıyor. Ama filmin son bölümleri ve özellikle finali bu olumsuzlukları silebilecek bir kuvvete sahip olmasa da oldukça hüzünlü ve etkileyici. Filmin farklı olması da bu olumsuzlukları göz ardı etmek için bir bahane oluyor.  

 

Filmin yönetmeni Giuseppe Tornatore. Filmin oyuncu kadrosunda Tim Roth, Pruitt Taylor Vince, Mélanie Thierry, Peter Vaughan, Bill Nunn, Niall O’Brien, Gabriele Lavia ve Gabriela Vazquez isimleri dikkat çekiyor.

The Legend of 1900 – 1900 Efsanesi (La leggenda del pianista sull’oceano) Yorumları

Yorum Yok


dört × = 4

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri