The King’s Speech | Zoraki Kral

- 27/09/2011
7,00(4 oy)

İki sene önce Oscar’ın “Slumdog Millionare”e gitmesiyle herkes yine büyük bir sürpriz yaşamıştı hatırlarsanız neticeyle ilgili. Gerçi her sene En İyi Film Oscar’ı hiç beklenmedik bir filme gider ve seyircisinden eleştirmenine herkes şaşırır nedense. Her neyse, geçen sene de herkesin kolaylıkla çözebileceği bir takım politik sebeplerden ötürü Oscar’ı “The Hurt Locker” kapmıştı. Bu sene En İyi Film Oscar’ı için “The King Speech”in adı dillendirilse de kimse bu filmi favori olarak da açık açık gösteremiyordu. Ödül töreni yapılmadan önce filme “ortalamanın üstü” yorumları yapılırken “The King’s Speech” En İyi Film Oscar’ını alınca film hakkında yapılan övgüler de bir anda üst seviyeye çıkıverdi. Daha dün filme pek yüz vermeyenler birden yapımı el üstünde tutmaya başladı. Belki de ödülü alamasa bir süre sonra unutulup gidecek yapım birden popülerleşmişti.

 Her şeyi bir kenara bırakıp filmi tek cümleyle özetlemek istersek çıkaracağımız yorum şu olur: konuşamayan bir adamın konuşma çabası! Dünyanın en büyüğü denilen Oscar’larda büyük ödül işte böyle özetlenebilecek bir filme gidiyor. Filmi özel kılan tek durum, konuşamayan kişinin bir süre sonra krallığa yükselmesi oluyor. Daha geçenlerde İngiltere Başbakan’ı, geçmişte yaptıkları sömürgeci politikalardan ötürü Ataları adına Dünya’dan özür dilemişti hatırlarsanız. Filmde izlediğimiz İngiltere Kraliyet Ailesi, kendi halinde yaşayan, kimsenin tavuğuna kışt demeyen bir aile. Konuşamayan Kral George da çoğu zaman bu acizliğinden ötürü izleyenin gözünde sempati toplasa da kibri de pek elden bırakmayan biri. George için en çok çabalayan ise eşi. Kral George kendisinin Doktor olarak nitelediği bir konuşma uzmanına başvuruyor ve ikilinin arasında bir dostluk başlıyor… Ve hepsi bu.

 Nitelikli oyuncular olmasa filme pekala, İngilizlerin çok sık yaptığı yarı televizyon filmi havasındaki bir yapıt olarak bakmak dahi mümkün. Bütün film, müthiş bir ciddiyet içinde ve mizah duygusundan neredeyse tamamen yoksun olarak ilerliyor. Bu uzun tek planlarda sizi bağlayacak bir son da yok zira olsa olsa en sonunda Kral konuşacak! Olabilecek en iyi son bu ve bu son da sanki bir zafer havasında yansıtılmak istenmiş. Sonlara doğru iyice tökezleyen bu filmi bu hamle de kurtaramamış ne yazık ki.

 Uzun lafın kısası meşhur Akademi kurulunun bu yıl ki kandırmacasına siz de benim gibi ortak olmak istiyorsanız filmi seyredebilirsiniz. “Bu filme neden ödül verilmiş?” sorusunu sorarsanız cevabı ben de bilmiyorum!

 Filmin yönetmeni Tom Hooper. Oyuncu kadrosunda ise Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Robert Portal ve Richard Dixon gibi isimler var. Bu arada Kral’ın neden gerçekten konuşamadığını merak edenlere ekleyelim; filmin yapım sürecinde ulaşılan belgelere göre sorun diyaframdan kaynaklanıyormuş.

The King’s Speech | Zoraki Kral Yorumları

Yorum Yok


7 − altı =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri