The Kingdom | Krallık

- 14/05/2010
8,00(4 oy)

Genel olarak Amerika’nın Suudi Arabistan’da yaptığı “iyilikleri ve güzellikleri” yansıtmaya çalışan “The Kingdom-Krallık” tipik Amerikan aksiyon filmlerinden hoşlananlar için bire bir!

“Krallık”ın oyuncu kadrosunda karşımıza Jamie Foxx, Chris Cooper, Jennifer Garner, Jason Bateman gibi tanınmış oyuncuların yanı sıra yan rollerdeki becerileriyle dikkat çeken Ashraf Barhom, Ali Suliman ve Danny Huston gibi isimler çıkıyor. Filmin yönetmeni son dönemde yönetmenliğe iyice alışan Peter Berg.

Film Suudi Arabistan’daki Amerikalıların yaşadığı bir bölgede meydana gelen birden fazla gösterişli patlama sahnesiyle, oldukça hızlı bir başlangıç yapıyor. Bunun üzerine FBI, deneyimli bir ekip oluşturarak, olayı enine boyuna araştırması için bu ekibi bölgeye göndermek istiyor. Bu ekipte Ronald (Jamie Foxx), Grant (Chris Cooper), Janet (Jennifer Garner) ve Adam (Jason Bateman) var. Diplomatik açıdan yeterli şartlar sağlanamasa da ekip, Arabistan’a gidiyor ve neredeyse hiç tanımadıkları bir coğrafyada, hiç tanımadıkları ve de kendilerine zorluk çıkarıp duran Arap yetkililere karşın, olayın içyüzünü ortaya çıkarmaya uğraş veriyorlar.

Michael Mann’in yapımcıların arasında yer almasıyla da dikkat çeken film, politik konularda pek suya sabuna dokunmayıp, gücünü filmin finalinde tavan yapan çatışma sahnelerinden almakta. Filmin en büyük eksiği de, politik bir söyleminin bulunmaması zaten. Öyle ki, diğer Hollywood yapımları gibi Amerikan hükümetinin dış siyasetini ucundan kıyısından bile eleştirmiyor. Hikayede de klişelerden sıyrılamayınca, gözde bir yapım olma ihitmalini de ortadan kaldırıyor.

Yine de yan karakterlerin oyunculukta Hollywood yıldızlarına adeta ders vermesiyle film bir nebze de olsa çekicilik kazanıyor. Eğer merak ediyorsanız “Krallık”ın “yeni” bir yapım olmadığını belirtmekte yarar var. Bu filmi beğenirseniz, Ridley Scoot’un “Body of Lies-Yalanlar Üstüne” adlı yapıtına izlemediyseniz, göz atın derim.

The Kingdom | Krallık Yorumları

Yorum Yok


dokuz + = 16

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri