The Killing

- 10/12/2009
10,00(1 oy)

1999’da aramızdan ayrılan efsane sinemacı Stanley Kubrick’in 1956 yapımı filmi “The Killing”, hikaye anlatımındaki ustalık ve filme büyük katkı sağlayan kurgusuyla, seyircinin bir an bile hikayeden uzaklaşmasına izin vermeyen, döneminin hayli ilerisinde bir çalışma.

Stanley Kubrick, arkasında birçok başyapıt bırakmış, sinema tarihine oldukça fazla konuda damga vurmuş bir isim. En bilinen yapıtları: “A Cloclkwork Orange-Otomatik Portakal”, “Full Metal Jacket”, “The Shining” ve “2001: A space Odyssey-2001:Uzay Macerası” olarak sıralanabilir. Tabii bunlar, yalnızca birçok sinemaseverin alakadar olduğu filmleri. Yoksa Kubrick hayranlarının ve sinefillerin ilgi gösterdiği başka önemli yapıtları da mevcut. Bunlara nispeten “The Killing”, yönetmenin pek popüler olmayan eserleri arasında gösterilebilir. Yönetmen 1999’da aramızdan ayrılınca, tamamlayamadığı projesi “Artificial Intelligence-Yapay Zeka”yı Steven Spielberg tamamlamıştı.

“The Killing”de “çıkış yolu” arayan bir grup erkeğin bir araya gelip bir hipodrom soygunu planlamalarını izliyoruz. Gerçekten de, eşine bir türlü sözünü dinletemeyen, onun gözünde “yeterli” bir erkek olamayan George’dan tutun da, sevdiği kadınla mutlu olmanın tek çaresini bol miktarda parada gören Johnny’e kadar, hepsi bu paraya yeterince gereksinim duymakta. Hayata geçirmeyi düşündükleri plan ise, titizlikle hazırlanmış, her ayrıntısı düşünülmüş ince bir plan. Film de başından sonuna kadar bu akıl dolu planın tasarlanışını ve uygulanışını gözler önüne seriyor.

Kubrick, hikaye anlatımında düz bir zaman çizgisi izlemek yerine, zamanda geriye dönüşlerle olayları parça parça anlatma yolunu seçmiş. Bu öykü gidişatını da çok iyi değerlendiriyor ve hem hikayenin ayrıntılarını olduğu gibi ortaya dökmeyerek seyircinin ilgisini ayakta tutuyor, hem de filmi seyirci için, finali merak edilen adeta bir “sabır testine” dönüştürerek, özellikle dönemine göre hayli cesurca hareket ediyor. Zaten film, finaline doğru o kadar çok “çözülmekten” vazgeçiyor ki, izleyici de bir süre sonra sabrını dizginleyemeyebiliyor. Bence filmin tek aksayan yönü de bu.

Filmde Sterling Hayden, Coleen Gray, Elisha Cook Jr, Vince Edwards, Ted de Corsia, Jay C. Flippen ve Marie Windsor rol almaktalar. Kubrick’in oyuncu yönetimindeki başarısı, diğer filmlerinde olduğu gibi burada da filme yansıyor.

Bir değişiklik arayan ve klasiklere meraklı tüm sinemaseverler, “The Killing”de aradığını bulacaktır. “Kara Film” türüyle tanışmak isteyen sinemaseverler için de, başlangıç için iyi gelebilecek!  filmlerden biri.

The Killing Yorumları

Yorum Yok


× beş = 40

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri