The Kids Are All Right | İki Kadın Bir Erkek

- 19/10/2011
7,00(3 oy)

Sanırım vizyona girdiğinde neredeyse her eleştirisinde görebileceğimiz “aslında eşcinsel veya değil, ailelerin birbirlerinden farkı olmadığını anlatıyor” yorumunu bir de tersten okumak gerek. Öyle ki istenildiğinde, farklı gözükmeyen bu eşcinsel ailenin çürük temellere dayandığı sonucu rahatlıkla çıkarılabilir.

Filmin öyle genel olarak büyük bir farkı, değişik bir anlatım tarzı veya insanı şaşırtan dönemeçleri yok. Nic ve Jules adlı iki lezbiyen kadının kurdukları düzenli hayatı izliyoruz. Sperm bankasından edindikleri spermle birer çocuk doğurmuşlar. Büyük çocuk Joni, üniversiteye gitmesine yaklaşık bir ay kala 18 yaşını dolduruyor ve kardeşinin ısrarı üzerine biyolojik babalarıyla temasa geçiyorlar. Nic ve Jules da durumdan haberdar çocuklarının biyolojik babaları ile tanışıyorlar fakat bu adam hayatlarına girdikçe, aslında normal görünen aile yaşantıları anormal sebeplere dayandığı için içten içe çürümeye başlıyor.

Aslında bu yorumu yapmak için filmin son on dakikasını saf dışı bırakmak gerek zira bütün süresini gizliden gizliye eşcinsel bir ailenin varlığını sürdürebilmesini, bu anormalliğin saklanmasıyla bağdaştıran yapım, son on dakika form değiştirip  tüm suçu, özünde hiçbir kötülük taşımayan Paul’e, yani çocukların biyolojik babalarına yıkıyor. Üstelik Paul’ün görünürde hiçbir kötü niyeti de yok. Kötü niyetliyse eğer, film bunu anlatmada başarısız.

Gelelim aileye. Nic ve Jules yıllardır birlikteler ve çocukları da bu durumu yadırgıyor gibi değiller. Hatta bir ara küçük çocukları Laser’ın eşcinsel olduğunu düşünüp ne yapacaklarını bilemiyorlar, çoğu yazıda çiftin bu durumda endişelendiği söyleniyor ama yüzlerinden okunan şey endişe değil. Joni babasıyla iletişime geçer geçmez onunla daha fazla vakit geçirmek istiyor. İlk başlarda babasını pek havalı bulmayan Laser da aynı şekilde. Çocuklar babalarıyla daha fazla zaman geçirmeye başladıklarında, yavaş yavaş içinde bulundukları durumun çok da normal olmadığını keşfediyorlar açık bir şekilde. Paul’ü onlardan uzak tutmaya çalışan ebeveynlerine dişlerini gösteriyor ve bağımsızlıklarını da, özellikle Joni, ilan etmeye çalışıyorlar. Yani çocukların biyolojik babalarına olan tüm yaklaşımları, ki filmin sonlarında Joni’nin sarhoşken Nic ve Jules’a isyan bayrağını çektiği sahne özellikle, bir normalleşmenin emaresi oluyor. Üstelik “evin kadını” Jules, onca yıllık eşcinsellik hayatının ardından Paul’ün çekimine kaptırıyor kendisini. Yine bu erotik sahnelerde, dışarıdan “ne kadar da bize benziyor” denilebilecek ailenin gerçekte küçük bir darbede sarsılabileceğini görüyoruz. Yani film belki bilerek belki bilmeyerek “eşcinsel evlilikler yapılabilir, aileler kurulabilir fakat sonuçta insan doğası bir şekilde ‘normal’ olanı arzulayacaktır” diyor ve tüm karakterlerini bu “normalliğe” doğru savuruyor ilk hamlede. Dolayısıyla en başta belirttiğim “onlar da aile, dertleri bizimkilerle aynı” önermesi, ufak bir açı değişikliğiyle bu şekilde de okunabilir. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi filme bu tarz bir bakış açısıyla yaklaşan eleştiriler pek yok. Belki de yönetmen Lisa Cholodenko’nun geçmişte yaptığı “Laurel Canyon”un eşcinselliği bir arzu objesi olarak kullanmasında da bunun etkisi vardır, bilemiyorum.

Film bu farklı evlilik fikri dışında bir farklılık taşımıyor. Şöyle söyleyelim, Nic karakterinin yerinde erkeksi bir kadın yerine sadece bir erkek olsaymış ve Paul, çiftin hayatına bir şekilde giren ve evliliği sarsan bir karakter olarak resmedilseymiş, muhtemelen ne bu kadar yıldızı bir arada görebilirdik, ne de filmin adı “yılın en iyileri” arasında geçerdi.

Lisa Cholodenko’nun yönettiği filmde, eşcinsel çifti Nic rolünde Annette Bening ve Jules rolünde Julianne Moore canlandırmışlar. İki yıldızın oldukça yaşlandığı gözlerden kaçmıyor. Çiftin çocukları Joni ile Laser rolünde, “Alis Harikalar Diyarında”da izlediğimiz Mia Wasikowska ve Josh Hutcherson var. Çocukların biyolojik babaları olan Paul’ü ise Mark Ruffalo canlandırıyor.

The Kids Are All Right | İki Kadın Bir Erkek Yorumları

Yorum Yok


dört + 2 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri