The Kid

- 13/01/2011
7,00(8 oy)

Sessiz sinema dönemine damgasını vuran fakat sinemaya sesin dahil olmasıyla beraber eski etkinliğini yitiren, ancak günümüzde halen büyük bir sinema ikonu olan Charlie Chaplin,sinemadaki aşamayı gözlemlemek için bile bugün dahi filmleri izlenebilecek bir sinemacı. Ayrıca az teknolojiyle büyük işler başarılabileceğinin de bir kanıtı kendisi.

“The Kid”de karşımızda yine senaryosu ve yönetmenliği Charlie Chaplin’e ait olan bir film var.Charlie Chaplin,Edna Purviance,Jackie Coogan ve Carl Miller filmde başlıca rolleri paylaşıyorlar.

Filmde ilk olarak çocuğuna bakamayacak derecede yoksul bir kadın görüyoruz.Bu kadın bu sebeple yeni doğmuş bebeğini gösterişli bir köşkün önündeki bir otomobile bırakıp kaçıyor.Ancak otomobil iki hırsız tarafından çalınıyor.Hırsızlar bebeği fark edip,onu ıssız bir sokaktaki bir köşeye bırakıp terk ediyorlar.O sırada tesadüfen oradan geçmekte olan bir adam da,Charlie Chaplin oluyor kendisi!-A Tramp- bir dizi zorlama sonucu bebeği sahiplenmek zorunda kalıyor…

Sessiz sinemanın en bilinen örneklerinden biri olan “The Kid”de Chaplin,yine komedi ve dramı harmanlıyor.Filmin mizahi yönüne tüm karakterlerin katkısı oluyor.Chaplin sahip olduğu “ufak tefek” vücudunun avantajlarını çok iyi işliyor.Chaplin’in birçok filminde kullandığı kendine özgü bedensel hareketleri de taşıdığı karaktere müthiş uyuyor.

Şunu söylemeden geçmek sanırım olmaz.”The Kid”in konusu,yitirdiğimiz usta oyuncu Kemal Sunal’ın oynadığı “Garip” filmine bir hayli benziyor.Yani “Garip”in senaryo yazarları belli ki Chaplin’den oldukça fazla esinlenmiş!

Şu sıralar iyice tıkanıp bir çıkış yolu arayan sinema sektörünün geçmişinde,çok bilinen ama günümüz izleyicisinin pek umursamadığı pek çok hazine mevcut.”The Kid” de onlardan biri.Sırf bu sebeple dahi “The Kid”e şans vermenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

The Kid Yorumları

Yorum Yok


6 − = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri