The Green Hornet | Yeşil Yaban Arısı

- 12/08/2011
8,00(6 oy)

Pek çok izleyicinin romantik-dram başyapıtı kabul ettiği “Eternal Sunshine of the Spotless Mind”ın ardından etkisini bir türlü hissettiremeyen Michael Gondry, pek geniş kitlelere erişemeyen birkaç çalışmadan sonra “The Green Hornet”la birkaç ay önce yeniden bir gişe filmine imza atmıştı.

“The Green Hornet” bir çizgiroman uyarlaması. Fakat bildiğimiz uyarlamaların biraz farklı bir noktasında duruyor yapım. Burada da Batman-Robin tarzı bir birliktelik var fakat asıl görevleri yerine getiren, teknoloji ve dövüş sanatları konusunda bilgi sahibi Kato daha geri planda iken onun finansmanı Britt, Green Hornet lakabıyla sükse yapmış durumda. İkilinin yakınlaşması bir şekilde gerçekleştikten sonra bu kahramanlık işine neden el attıkları mevzusu biraz havada kalıyor: paraları var ve yapacak bir şeyleri yok! Üstelik düşmanlarıyla iletişim için bir mail adresinin bulunduğu kart bile bastırmış vaziyetteler. Britt ve Kato kötüleri bir bir hakladıktan sonra, şehirlerindeki “en kötü” bu durumdan rahatsız olup ikiliyi yok etmek istiyor…

İkilinin uğraştığı düşmanları Chudnofsky, şehirdeki “en kötü” imajını hak etmeyi kafasına takmış biri. Herkesin onu gördüğünde korkmasını istiyor fakat ürkütücü bir imajı yok. Bir çeşit orta yaş bunalımında olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında filmin en başından komediye meyledeceği çok belli. Çünkü hem kötüler hem iyiler oldukça karikatürize tipler olarak resmedilmiş. Dolayısıyla çizgiroman uyarlaması olmasına aldanmayıp “Kara Şövalye” misali zekice bir içerik beklememek lazım. Britt ve Kato, filmin büyük bölümünde gerçek manada bir ikili olmak için çırpınıyorlar. Aralarına giren Lenore karakteri yüzünden fazla uzun bir aksiyon sahnesine dahi imza atıyorlar kenid aralarında. Filmin sonlarında aradıkları kimyayı tutturuyorlar ama iş işten geçmiş oluyor haliyle. Chudnofsky’nin imajı üzerinde gereksiz yere fazla durulduğunu da ekleyelim.

Yapım genel olarak vasatı aşmayı pek başaramıyor. İzleyen belki sıkılmaz ama filmin çok da ışıltılı olmadığını belirtmekte yarar var. Yine de başarılı bir soundtrack çalışması ve güçlü oyuncuların boy gösterdiği bir yapım olduğunu belirtelim.

Filmin sağlam oyuncu kadrosunda Seth Rogen, Jay Chou, Christoph Waltz, Tom Wilkinson, David Harbour, Edward James Olmos ve küçük bir rolde James Franco gibi isimler var. Başroldeki Seth Rogen filmin senaryo ekibinin de bir parçasıymış.

The Green Hornet | Yeşil Yaban Arısı Yorumları

2 Yorum


× bir = 3

  • Sinedrom 12 Ağustos 2011 14:24

    fragmanlarına baktım çok güzel bir film

  • melike 15 Ağustos 2011 23:55

    bi insan bu kadar tatlı olabilir (seth rogen) :D izlenmeli ve gülünmeli :)

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri