The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby

- 18/11/2013

Tanıtımlarında hep bir müzikal havası olduğundan ve eleştirilerinde de bu duruma vurgu yapıldığından “The Great Gatsby” filmle fazla ilgilenmeyen çoğu sinemasever tarafından müzikal zannediliyor. Filmin müzikale meyleden kimi anları olduğu doğru fakat “müzikli film” demek bile haksızlık olur kanımca.

 The Great Gatsby

“The Great Gatsby” daha çok görsellik olarak müzikallerle eş tutulabilecek bir yapım. Filmin her karesinde bir renk cümbüşü, ya da şatafatlı bir dekor göze çarpıyor. Neyse ki filmin karanlıklara boğulduğu nadir anlarda da filmin görsel dili birden şekil değiştirip hikaye yapısına uyum sağlıyor. Böylece aktarmak istediği her duyguyu güçlü görselliğiyle izleyiciye ulaştıran bir yapıt çıkıyor karşımıza.

 The Great Gatsby

Hikayede değişen bir şey yok, zaten bu yüzden film Robert Redford’un başrolde yer aldığı uyarlamasıyla da sık sık karşılaştırılıyor. Fakat o filmi seyretmemiş olanlar veya eseri okumayanlar için sonuç olarak yeni bir deneyim oluyor “The Great Gatsby”. Leonardo DiCaprio’nun son yıllarda olduğu gibi yine üstün bir oyunculuk sergilediği film “zorla güzellik olmaz” temasıyla da izleyenine öğretici bir hava takınmadan bir hayat dersi sunuyor. Daha doğrusu ikili ilişkilerde çiftlerin her zaman karşı tarafla ilgilenmeyebileceğini, bazen lüks ve maddiyatla ilintili olabileceklerini, bunlar ortadan kalkınca da kendilerini karşı taraftan soyutlayabileceklerini çok güzel betimliyor. Sadece oyuncuların değiştiği aynı senaryoyu! tekrar göz önüne getiriyor. Kısacası izleyen olarak beklentinizi karşılayacak pek çok şey mevcut. Uzun süresini de pek hissettirmiyor, çarpıcı finaline gelene dek.

 The Great Gatsby

Filmin yönetmeni Baz Luhrmann. Oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio’nun yanında Carey Mulligan, Tobey Maguire ve Joel Edgerton var.

The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby Yorumları

Yorum Yok


6 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri