The Good Shepherd | Kirli Sırlar

- 01/03/2010
6,00(1 oy)

Robert De Niro, mükemmel bir oyuncu kadrosuyla kotardığı filmi “The Good Shepherd-Kirli Sırlar”da, Edward Wilson (Matt Damon) üzerinden CIA’in gizli hesaplaşmalarını, sözünü esirgemeden gün yüzüne çıkarıyor.

Filmde Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Billy Crudup, Tammy Blanchard, Michael Gambon, Robert De Niro, Keir Dullea, Martina Gedeck, William Hurt, Timothy Hutton ve Joe Pesci gibi göz kamaştırıcı bir oyuncu kadrosu yer alıyor. Başroldeki Matt Damon’ın değişmeyen surat ifadesi ve Edward Wilson’ın katı karakterini yansıtmasındaki incelik görülmeye değer.

Filmde Edward karakteri üzerinden CIA’in gizli kapaklı işleri de dahil tüm icraatları açığa çıkarlıyor. Edward öncelikle bir gizli örgütlenmeye katılıyor. Buradan Bill Sullivan (Robert De Niro) aracılığıyla yavaş yavaş devlet kademelerinde yer almaya başlıyor. Burada verdiği kararlar için acımasız veya duygusuz olmasına gerek yok çünkü Edward zaten böyle biri. O yüzden de verdiği kararlar ne sonuç doğurursa doğursun vicdanının sızladığı söylenemez. Edward, muhtemelen birim içindeki bir köstebekten ötürü başarısızlığa uğrayan bir harekat sonunda bir anda çaresiz kalıyor ve kendini topun ağzında buluyor…

Edward’ın sadece iş ilişkilerini değil ailevi ilişkilerini de görüyoruz film boyunca. Eşi Clover (Angelina Jolie) ile olan fırtınalı ilişkisi, oğluna gösterdiği soğuk yakınlık gibi. Bunun yanında Robert De Niro yönetmen olarak da oyuncu olarak da üzerine düşeni fazlasıyla yapmış görünüyor. 2. Dünya Savaşı manzaralarındaki detaycılığından tutun da gerekli kısımlarda yarattığı drama ve gerilim de bunun en güzel ispatı. Bu tarz filmlerden alışık olduğumuz üzere aksiyon sahnelerine rastlamak pek mümkün değil ama bu De Niro’nun ince işçiliğini takdir etmemize engel teşkil etmiyor elbette ki.

Dev oyuncu De Niro’nun CIA’e bakışını ve yönetmenliğini merak ediyorsanız filmi kaçırmayın derim. Filmin Amerika üzerine söylediği çarpıcı gerçekler de övgüye layık.

The Good Shepherd | Kirli Sırlar Yorumları

Yorum Yok


− 1 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri