The Gold Rush | Altına Hücum

- 22/11/2009
7,86(7 oy)

Sinema tarihinin, yapıtları en çok ses getiren kişiliklerinden Charles/Charlie Chaplin‘in klasikleri arasında yer alan “The Gold Rush-Altına Hücum”, halen insanı bir parça eğlendirebilen mizahı ve tabii ki dev yetenek Charlie Chaplin’i ekranda görmek için izlenebilecek bir klasik.

1925 tarihli “Altına Hücum” için, üç kısımdan oluşuyor demek mümkün. İlk kısımda, define furyasına kendini kaptırmış insanların, zorlu iklim koşullarına aldırmadan altın bulmak için verdikleri mücadeleyi izliyoruz. Bu sırada, benim gibi Charlie Chaplin’i “uzaktan” tanıyanlar da, Chaplin mizahı ve zekasıyla tanışma imkanını yakalıyor. Elbette, günümüzde bu tip bir film çekildiğinde, insanların pek rağbet göstermemesi normal karşılanabilir ama döneminin en iyisi olan ve halen filmleri izlenen Chaplin’in mizahı, insanı bugün dahi güldürebiliyor. Bu da Chaplin’in kullandığı tarzın köklerinin ne kadar kuvvetli olduğunu kanıtlar nitelikte.

Filme dönersek, bu ilk kısımda, meşhur ayakkabı yeme sahnesini de barındıran, finalde çözülecek olayların gelişimini seyrediyoruz. İkinci kısımda, Chaplin’in canlandırdığı “The Lone Prospector (Yalnız Madenci)”un görür görmez tutulduğu Georgia’ya (Georgia Hale) olan aşkını ve bu uğurda verdiği tavizleri gözlemliyoruz. Son kısımda da, ilk iki bölümdeki olaylar bir şekilde kesişiyor. İzlemeyenler için final kısmıyla ilgili ayrıntı vermek istemiyorum, yalnızca “günümüzden bakıldığında” filmin tipik bir sonla bittiğini söyleyebilirim.

Filmde Charlie Chaplin ve Georgia Hale’in yanı sıra Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman ve Malcolm Waite yer alıyorlar. Chaplin’in evrensel anlatım dili, ince eleştirileri ve hem komediyi hem de dramı yansıtmada aynı oranda başarı göstermesiyle film, izleyen için “kalıcı” bir anıya bürünüyor. Öyle ki, günümüz teknolojisi ile böyle bir film çekilse, sevmeyenlerin yanında, filmi beğenenlerin eleştirebileceği tek nokta, tipik finali olurdu.

Netice itibariyle, klasiklere ilgi duyanların, izleme fırsatını buldu mu kaçırmamaları gereken bir başyapıt “Altına Hücum. Birçok hayranına göre de Charlie Chaplin’in en iyi filmi.

The Gold Rush | Altına Hücum Yorumları

Yorum Yok


dokuz − 1 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri