The Fly – Sinek

- 07/12/2013

Eleştirmen taifesinin pek bir sevdiği, seyircilerin ise genel olarak pek yüz vermedikleri sinemacılardandır David Cronenberg. Bunu son filmi “Cosmopolis”in eleştirmen yorumlarına baktıktan sonra imdb.com sayfasını inceleyerek de kolaylıkla anlayabilirsiniz.

1986 yapımı “The Fly” bugün izlendiğinde seyirciye enteresan gelebilecek bir yapım. Devasa bilgisayarların ucuz efektlerle harikalar yarattığı 80’lerde geçiyor film. Dönemin modası, kıyafetleri ve müzikleri bile çoktan eskimiş durumda. O yüzden görsel olarak pek bir şey vaat etmiyor. Zaten enteresan olan noktası da konusu.

 The Fly

Başarılı bir bilim adamı olan Seth, bir şekilde ışınlanmayı bulmayı başarmıştır. Bir davette tanıştığı Veronica’ya bu sırrını açıklar ve Veronica’yla olan duygusal ilişkisi de bu sayede başlar. Seth, Veronica’ya sinirlendiği bir gün kendisini ışınlamayı dener ve başarır. Fakat ışınlanma esnasında ilgili kapsüle bir sineğin girdiğini fark etmeyen Seth’in vücudunda yavaş yavaş değişimler başlar.

İnsanların android telefonsuz adımlarını atmadıkları, yan yana duran kişilerin konuşmadan küçücük ekranlara bağlı kaldıkları bir dünyada yaşarken, 1986 yapımı “The Fly” tabii ki ilginç bir film olup çıkıyor. Teknolojinin sınırlarını zorlayan Seth, karşılığında bir böcek-insana dönüşmeye başlıyor. Filmin mesajı da çok açık: teknoloji sizi böcekleştirmesin, diyor film. O dönemden gelişmekte olan teknolojiye dikkat çekiyor ve çok da isabetli bir uyarı/tespit yaptığını maalesef bugünden anlayabiliyoruz!

 The Fly

Mesajı iyi hoş, hatta filmin akışında da bir sorun yok lakin Seth’in yavaş yavaş bir böceğe dönüşmesi serüveni biraz uzun tutulmuş. Dönemine göre çok iyi olan makyaj çalışması özellikle finalinde izleyenini etkiliyor fakat kısa süresine rağmen film daha da kısa tutulabilirmiş hissiyatı da yayıyor izleyene. Güçlü yan karakterleri olmaması, konunun dallanıp budaklanmaması filmin aleyhine işliyor. En başta saydığımız vaziyeti de eklersek, günümüz izleyeni için pek cazip bir seçenek de olmayabilir “The Fly”, uyaralım.

Filmin başrollerinde Jeff Goldblum, Geena Davis ve John Getz var.

The Fly – Sinek Yorumları

Yorum Yok


sekiz × = 64

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri