The Fighter | Dövüşçü

- 25/08/2011
7,83(6 oy)

“The Fighter”ın vizyona girdiği tarihte yanlış yapılan şey kanımca reklam kampanyasıydı. Zira “Rocky”den beri insanlar genellikle boks filmlerine “vurdulu kırdılı” yapımlar olarak değil de bir yükseliş-düşüş hikayesi olarak bakmaktalar. “The Fighter” da zaten bir boks filminden ziyade besbelli bir aile draması. Yani filmin büyük bölümünde boks teferruattan öteye gitmiyor. Son yirmi dakikasına kadar olan bölüme kadar yalnızca bir boks maçı sahnesi izliyoruz hepi topu. Bu sebeple eğer esaslı bir dövüş filmi bekleyen varsa bu filmden, boşuna bekliyor demektir.

 “The Fighter” boksu uzun bir süre ekrendan uzak tutarak parçalanmış bir aileye göz gezdiriyor. İyi de yapıyor. Hikaye ikisi de boksör olan iki kardeş: Micky ve Dicky hakkında. Dicky (Christian Bale) yıllar önce önemli bir maçı kazanmış ve şu an sadece onun mirasını yemekte. Uyuşturucu problemi var. Fakat kendisi, uyuşturucu problemiyle ilgili film yapmak için gelen bir ekibi dahi, “dönüşünü” çekmeye gelen bir ekip zannetmekte. Üstelik o ve neye hizmet ettiği tam olarak belli olmayan ve daha çok Dicky’e yakın duran annesi, iyi bir boksör olmak isteyen Dicky’nin kardeşi Micky’i (Mark Whalberg) de abluka altına almış durumdalar. Dicky, zorunlu antrenörü olduğu Micky’i sürekli ekiyor, para için kazanamayacağı maçların altına sokuyor. Fakat Micky, adeta öğretmenine hayranlık duyan bir ilkokul öğrencisi gibi kendisini pek ileriye götürmediği halde, hem de aileden biri olduğundan, Dicky’den vazgeçemiyor. Etrafındaki herkes Micky’e ayrı bir yol çizmesi konusunda öğüt verirken, Dicky de başını daha fazla belaya sokunca Micky kendine yeni bir rota çizmeye karar veriyor…

 Dediğimiz gibi film parçalanmış ve sorunlu bir aile portresi çizerken boksu oldukça ihmal ediyor. Fakat son yirmi dakikasında sıradan boks filmlerinden pek farkı kalmıyor ne yazık ki. Ayrıca tüm film boyunca “köstek” olarak duran kişilerin birden pozisyon değiştirip de Micky’nin olmazsa olmazları arasına girmesi de pek akıl karı değil gibi. Hani nasıl ki “Hancock” bir süper kahraman eleştirisi olarak başlayıp sonlarına doğru süper kahraman filmine dönüşüyordu, “The Fighter”da da benzer bir evrim söz konusu. Yine de son bölümler dışında iyi bir konu bütünlüğü bulunduğunu, özellikle Christian Bale’in müthiş oynadığını ve filmin akıcı bir üslubu olduğunu belirtelim. Kısacası “The Fighter” ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

 Projeyi sürükleyen ve bugünlere getiren Mark Whalberg’miş. Zira kendisinin bu iki boksör kardeşe oldu olası bir ilgisi bulunuyormuş. Yine filmde canlandırdıkları karakterlere göre Bale ve Whalberg’in tam zıt kişiliklere sahip olduğunu söyleyelim. Gerçek hayatta Bale çok içine kapanık, Whalberg de dışa dönükmüş filmdeki karakterlerin tam aksine.

 Filmde Mark Whalberg ve Christian Bale’in yanı sıra Melisa Leo, Amy Adams, Mickey O’Keefe ve Jack McGee isimlerini filmde görmek mümkün. Yönetmen ise “Üç Kral”dan hatırlayabileceğimiz David O. Russell. 

The Fighter | Dövüşçü Yorumları

1 Yorum


− dört = 1

  • Yusuf 31 Ağustos 2011 19:26

    Rocky konusunda size katılıyorum.
    Bu filmde güzeldi ama rocky kadar değil.
    Rocky Balboa ‘nın bütün serisini en az 6 defa izledim.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri