The Fifth Element | 5. Element

- 08/11/2009
7,63(8 oy)

Luc Besson’un “Leon”dan sonraki en iyi yapımı olarak nitelendirilebilecek “The Fifth Element – 5. Element (5. Güç)” döneminde yankı uyandırmasına rağmen, aradan geçen yaklaşık on yıldan sonra, yeniden izlendiğinde, seyirciyi eskisi gibi eğlendiremiyor…

“5. Element”in oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm, Milla Jovovich ve Chris Tucker gibi isimler var.    2259 yılında geçen filmde,artık filmi izlemeyenin bile, konu üzerinde yeterince bilgi sahibi olduğu üzere, insanlığı büyük bir kötülükten koruma çabaları anlatılıyor. Bu öyle bir kötülük ki, dünyanın yok olmasına sebebiyet verebilecek derecede “kötü”.  Tabii fantastik bir film olduğu için, işin içine başka gezegenlerden varlıklar da giriyor. Bu varlıklarla, hikayeye biraz mizah unsuru katılmak istenmiş. En nihayetinde de, hikaye bir şekilde “5 elemente” bağlanıyor.

Filmin görsel efektlerine diyecek yok. Uçan arabalar, geleceğin şehir manzaraları vs. görsel olarak etkileyici.   Ama filmi 2009 yılında izleyince,belki hikaye de iyice “eskidiğinden” olacak,karşınızda “eğlencelik” bir film olduğunu görüyorsunuz. Yani filmi, ilk kez izleyen kişi, oldukça eğlenceli vakit geçirebilir ama daha önce seyrettiyseniz, tekrar seyretmemenizde fayda var. Luc Besson da, belli ki filmin görselliğine güvenmiş. Yoksa filmde yer alan o “büyük kötülük” öyle ucu açık bırakılmazdı. Besson’un derdi hikayede değil, hikayeye serpiştirilen espirilerde ve aksiyonda. Bu tip bir gelecek yerine, daha karanlık bir gelecek yorumu yapsaymış, çok daha iyi olurmuş. Böyle yapmayıp, filmin mizahi yönünü klişelere yaslayınca, tekrar tekrar seyredilebilecek bir film çıkmıyor ortaya.

Gary Oldman’ın oyunculuğuyla yıldızlaştığı film, ilk defa izleyecek olanlara tavsiye edilir!

The Fifth Element | 5. Element Yorumları

Yorum Yok


− 7 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri