The Emperor’s Club | İmparatorlar Kulübü

- 26/11/2009
6,80(5 oy)

Disiplinli ve kendine has öğretim yöntemleri olan bir öğretmenin serüvenini anlatan film, başarı olarak türünün iyilerine yaklaşamıyor maalesef.

“The Emperor’s Club – İmparatorlar Kulübü”nün başrolünde Kevin Kline var. Emile Hirsch, Rob Morrow, Embeth Davidtz ve Edward Herrmann da filmde yer alan oyuncuların bir kısmı. Son yılların gözde oyuncularından Emile Hirsch’in “genç” halini görmek de oldukça ilginç.

Filmde, disiplinli uygulamalarıyla dikkat çeken bir lisede, William Hundert adlı bir profesörün öğrencileriyle ilişkisi anlatılıyor. Öğrencileriyle başarılı bir ilişki kurmuş durumda William Hundert. Fakat bir süre sonra bir senatörün oğlu olan Sedgewick Bell (Emile Hirsch) okula gelir. Disiplinsiz tavırlarıyla diğer öğrencileri de etkisi altına alan Bell, Bay Hundert’ın öğrencileriyle arasındaki ilişkiyi bozmaya başlar…

“Okul filmleri” diye bir alt türden bahsedersek eğer, bu türe ait en iyi örnek sanırım “Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği” olacaktır. Bir diğer iyi örnek de “Les Choristes – Koro” olarak gösterilebilir. Bu tarz filmlerde idealist öğretmenlerin, öğrencileri -bir şekilde- “yola getirmesi” anlatılmaktadır. Burada ise durum biraz daha farklı. Burada, öğrenciler en başında, okulun gelecekleri için öneminin farkındalar! Başka bir öğrencinin müdahalesiyle işler bozuluyor. Profesör Hundert’ın bu öğrenciyle arasındaki ilişkiye odaklanıyor film. Benzerlerinden farklı olmak için çabalıyor. Farklı da oluyor ama bu kez de çekici bir yanı kalmıyor.

Filmin finaline doğru, hikayenin genel gidişatına bakıldığında, beklenmedik bir gelişmenin olduğunu da söylemek mümkün. Sürpriz final getiren bir gelişme değil bu, sadece tahmin edilmedik bir olay. Bu olmasa da pek birşey değişmeyecek gibi görünüyor zaten. Yani, filmin finaline doğru öyküde yapılan bir manevra, memnuniyetinizde bir artma sağlamak için yetersiz kalıyor.

Kısacası, tüm iyi niyetine rağmen film, bir boş zaman seyirliğinden öteye geçemiyor.

The Emperor’s Club | İmparatorlar Kulübü Yorumları

Yorum Yok


1 + beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri