The Duchess – Düşes

- 14/07/2012

İngilizler tarihlerindeki şahsiyetleri filme aktarmayı oldukça seviyorlar bildiğiniz gibi. Artık popülaritesi İngiliz halkının gözünde dahi düşmüş Kraliyet Ailesi’nin eski üyelerini anlatan pek çok film izlemek mümkün şu yıllarda. “The Duchess” de görünürde bu minvalde seyreden bir yapım fakat hiç eskimeyen konulara değindiği için ortalama bir seyirlik olmaktan öteye geçiyor.

Aslında filme bir biyografi gözüyle bakabiliriz pekala. 1700’lerde Düşes olmuş Georgiana’nın yaşamının farklı farklı kesitlerini izliyoruz. Kendisi henüz çok gençken bir Dük’ten evlenme teklifini duyunca, o yıllarda ikinci sınıf insan muamelesi gören ve filmde de sık sık dile getirildiği gibi yasaların yanında olmadığı bir genç kız olduğundan, yapabileceği tek şeyin varlıklı bir erkekle evlenmek olduğunu düşünüp adeta bu fikre mal bulmuş mağribi gibi sarılıyor ve sadece iki kez gördüğü Dük’ün evlenme teklifini kabul edip kendini bir Düşes olarak buluveriyor. Ne var ki kocası sandığı kadar incelikli biri değil. Mesafeli duruşunun altında daha da mesafeli bir insan yatıyor. Karısını sık sık aldatıp gayrimeşru çocuğuna dahi onun bakmasını istiyor. Aklını erkek çocuk doğurtmaya takmış ve cinsellikten pek bir şey anlamadığı için Düşes de uzun yıllar bu kimliğini keşfedememiş. Tabii bir süre sonra Düşes de o dönem esen değişim ve özgürlük rüzgarlarından etkilenip kendine farklı bir yol seçmeye çalışıyor…

Aslında netice itibariyle İngiliz Kraliyet Ailesi’nin bir bölümünün mahremiyetini deşen bir yapım “The Duchess” fakat film bir basamak daha “olmuş” bir iş gibi duruyor. Her devrin sorunu “mutsuz evlilikler”den girip “özgürlük”ten çıkıyor. Üstelik başroldeki Keira Knightley de Düşes’i modern bir yorumla yansıtıyor perdeye. Zaten film oyunculuklarından çok güç alıyor. Ralph Fiennes’in donuk bakışları, kendisini pek göremesek de Dük’ün mesafeli tavrını iyi yansıtmış. İngilizlerin kimi zaman can sıkan aşırı ciddiyetleri bu filmde de var fakat bu bile görmezden gelinebilir sanki. Düşes gittikçe daha da içinden çıkılmaz bir duruma sürüklendikçe yapım da sınıf atlıyor ve biyografiden dramaya doğru yolunu çiziyor. Kısacası “The Duchess” beklenmedik bir şekilde kalburüstü bir film olmayı beceriyor. Aynı başarıda bir yönetmenlik gözükmese de, müthiş bir senaryoya sahip.

Filmin yönetmeni Saul Dibb. Jeffrey Hatcher, Saul Dibb ve Anders Thomas Jensen filmin senaryo yazarları. Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, “Cassandra’s Dream”den hatırlanabilecek Hayley Atwell ve Simon McBurney oyuncu kadrosunu oluşturan isimlerden bazıları. Filmin bir edebiyat uyarlaması olduğunu da ekleyelim. 

The Duchess – Düşes Yorumları

Yorum Yok


+ 8 = on

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri