The Departed | Köstebek

- 10/03/2007
9,22(18 oy)

Departed (Köstebek); yönetmeni, oyuncuları, senaryosu ve kurgusuyla sağlam bir yapım. Sağlamlığı o derece ki, eğer remake bir yapım olmasa ve Oscar’la ilişiği bulunmasa, üzerine daha fazla söz söylemem mümkün olmayan bir film.

Departed, Internal Affair üçlemesinin ilk filminin Hollywood uyarlaması bir yapım olunca ve Oscar’a da (bırakın ödülü almasını) aday olunca kafam biraz karışıyor. Çünkü Internal Affair zaten senaryonun hakkını veren bir yapım ve Departed’ın sinemacılık adına bunun üstüne bir şey koymadığını düşünüyorum.

Bununla beraber senarist olarak Siu Fai Mak değil de William Monahan isminin yazılması da ayrı bir durum. Departed’ın senaryo anlamında tek önemli farkı küfürleri iken… Hiç küfür hatırlamadığım bir film ile küfürlerden dolayı replikleri hatırlayamadığım bir film var ortada. Burada asıl mesele gereksiz yere kullanılması; örneğin Departed’dan daha fazla küfürün yeraldığı Hooligans filmi beni rahatsız etmiyor, çünkü o senaryoda anlamlı ve olması gerekiyor. Senaryodaki bir önemli fark da Mark Wahlberg‘ın canlandırdığı Dignam karakteri. Internal Affair’de yeralmayan bir karakter olan Dignam’ın önemi ise filmin sonunda ortaya çıkıyor; daha mutlu/adil bir son ile izleyiciye istediğini vermek. İzleyiciye istediğini vermek deyince, böylesine remake bir yapımın tek sebebi de bu olsa gerek; Amerikan izleyicisini altyazıdan kurtarmak.

Departed çok kaliteli bir film olmasına rağmen, Internal Affair da kaliteli bir yapım olduğu için kanımca yeniden çevrimi gereksizdi. En iyi film Oscar’ının Departed’a verilmesi ise kafamı karıştırdı.

The Departed | Köstebek Yorumları

6 Yorum


üç + = 7

 • Emexci 10 Mayıs 2007 20:36

  Film’in sonunda … ilginc. hemde hepsi birbirine bagli. :)

 • EFE 25 Mayıs 2007 23:38

  Emexci filmin sonunu söylemek ne kadar doğrudur bilemiyorum. Filmi izlememiş kişilerin öğrenmek isteyeceklerini sanmıyorum.

 • burock_star 3 Temmuz 2007 17:43

  Emexci !!
  dostum filmi almayı düşünüyodum ama sayende tüm hevesim kaçtı.. bundan sonraki yorumlarında filmi izlediğini belli etmekten çok genl bi eleştri yaparsan yorumların daha değerli olur herkes için..

 • yavuztoy 19 Şubat 2008 0:21

  her kaesi ve her replik hala aklımda, şaşırtıcı

 • sinema 21 Nisan 2008 14:49

  Bence de süper bir film. Sıradanlıktan kurtulmuş, izleyiciyi şaşırtan bi film, devamını tahmin edebildğim filmlerden bıktım artık ama bu film tabuları yıkmış bence

 • Gülçin Düzgün 5 Mayıs 2008 14:40

  Suç filmlerinin, başarılı yönetmenlerinden biri de Martin Scorsese. Kariyeri boyunca hasret kaldığı "En iyi Yönetmen" ödülünü de bu filmle aldı. Açıkcası "Goodfellas" "Sıkı Dostlar" filmi bu filmden daha başarılıydı ve en iyi yönetmen ödülünü o filmle almalıydı! Film çok başarılı. Leonardo DiCaprio ve Matt Doman’ın karrşılıklı oynadıkları sahnelerde Kimyaları çok iyi tutuyor. Jack Nicholson için artık hiçbirşey söylememek gerekiyor, kendisi ne kadar iyi bir aktör olduğunu artık senelerdir ispatlamış durumda. Leo ve Matt’e gelirsek, yapımcılar bence projelerine bu iki genç oyuncuyu daha sık katmaları gerekiyor. Film aslında eski bir uzakdoğu filminin Hollywood versiyonu, bu açıdan esin kaynağı olan, "Internal Affairs" filmini kesinlikle izlemek lazım…..
   

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri