The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor

- 02/08/2012

Hayranlarının aylardır beklediği “The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor” nihayet vizyona girdi. Filme bakış açısında insan ister istemez “The Dark Knight”ı da göz önünde bulunduruyor. Yapıt “The Dark Knight”ın biraz gerisinde kalsa da tek başına ele alındığında senenin en iyi filmlerinden biri.

 Hikayede Batman oldukça kötü bir durumda kalmış ve Harvey Dent’in ölümü onun üzerine yıkılmıştı hatırlarsanız. Bu hadiseden 8 yıl sonra başlayan öyküde Bruce Wayne insanlardan ve Batman kimliğinden uzak bir yaşam sürmekte. Dostu Alfred de tüm çabalarına rağmen bu durumu değiştirebilmiş değil. Bruce Wayne bir polis memurunun da yüreklendirmesiyle ve daha da önemlisi Bane adında bir paralı askerin şehirde terör estirmeye başlamasıyla yeniden sahalara dönüyor fakat bu kez karşısındaki düşman tahmin ettiğinden daha tehlikeli…

 Tüm seride görülen karanlık ton yine yerli yerinde. Filmin ilk bölümünde karakterler bir diplomasi trafiğinde iken ikinci bölümde Bane’in sazı eline almasıyla yüksek bir tempoda buluyoruz kendimizi. Üstelik tüm sahneler görkemli ama gösterişten uzak. Film genele bakıldığında da farklı farklı öyküler barındırıyor ve hoş bir düşüş – yükseliş hikayesi sunuyor. Ayrıca filmin büyük bölümünde esas adam Batman değil de Bane sanki ki bu durum biraz yadırganabilir.

 Filmden çıkarabileceğiniz siyasi içerik ise açıkçası rahatsız edebilir zira filmde “Bu düzen karşıtlarının hepsi anarşist” tarzında bir alt metin de var. Hatta geçenlerde yabancı bir gazetede konuyla ilgili bir haber de çıkmıştı. Bu imaya aldırmadan filmin akışına kendinizi kaptırmanız ise en iyisi bence.

 Gelelim “The Dark Knight”a göre farklı yanlarına. Joker, oldukça tehlikeli bir düşmandı. Bane ondan daha tehlikeli lakin Bane’de Joker’de olan zeka ürünü eylemler pek yok. Yani Joker’in uyguladığı planlardaki zeka parlaklığı bu filme sıçramamış. Ayrıca “The Dark Knight”ın derdini dolanmadan anlattığını da ekleyebiliriz. “The Dark Knight Rises” çok dolambaçlı yollardan giderek kurgusal anlamda insanı biraz yoruyor öncülüne göre. Ayrıca iyi – kötü arasında çok keskin sınırlamalara gitmesi sonucu gözler Michael Mann gibi bu çizgiyi belirsizleştiren sinemacıları da arıyor. Önceki filmde Joker’ci olanların sayısı hiç de az değildi mesela!

 Filmin oyuncu kadrosunda Christian Bale, oldukça farklı görünümüyle Tom Hardy, Bruce Wayne’e yardım eden polis rolünde Joseph Gordon-Levitt, Gary Oldman, filmde tatmin edici derecede görünmeyen ve pek de kritik bir rolde karşımıza çıkmayan Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Matthew Modine ve Michael Caine yer alıyor.Yönetmen Christopher Nolan Jonathan Nolan’la birlikte senaryoya da imzasını atmış.

 Christopher Nolan’ın üçlemenin ardından yeni bir Batman filmi çekmesi beklenmiyor. Geriye dönüp baktığımızda serinin sinema tarihinin en iyi serilerinden biri olduğunu söylesek abartmış olmayız.

The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor Yorumları

Yorum Yok


− iki = 6

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri