The Counterfeiters | Kalpazanlar

- 17/11/2009
7,43(7 oy)

İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını etkileyen farklı bir olayı ele alan “The Counterfeiters – Kalpazanlar”, aldığı En İyi Yabancı Film Oscar’ı ile dikkat çekiyor.

Filmde, bir grup kalpazanın Nazi Almanya’sı tarafından kullanılması işleniyor. Bu kalpazanların hepsi Yahudi. Hepsi de işinin! uzmanı. Almanlar ise bu kalpazanlar aracılığıyla sahte Sterlin üretip, bu sahte paraları piyasaya salarak İngiltere ekonomisini çökertip, savaşı kazanmak istiyorlar. Bu kalpazanlara, diğer toplama kamplarında Yahudi’lere davrandıklarından farklı davranmaktalar. Düzenli beslenebiliyorlar. Yatacak temiz bir yatakları mevcut. Hemen yanı başlarında ise “vasıfsız” Yahudi’lere türlü işkenceler yapılıyor. Tabii böyle olunca, kalpazanların arasında çatlak sesler çıkmaya başlıyor. Aralarında, ölümü göze alıp, sahte para üretme işini baltalamaya çalışanlar da oluyor. Bu sebeple hepsi, kendi içlerinde bir vicdan muhasebesine de girişiyorlar.

Filmde Karl Markovics, August Diehl, Marie Baumer ve Devid Striesow başlıca rollerde karşımıza çıkıyorlar.

Film, dikkatleri En İyi Yabancı Film Oscar’ını almasıyla çekti. Bu ödül tartışmaları da beraberinde getirdi tabii. Ödülü hak etmediğini söyleyenler oldu. Diğer aday filmleri izlemediğim için,bir yorum yapamıyorum fakat bu tartışmalar sırasında filmin değerinin altında gösterildiğini düşünüyorum. Oscar ödülünü hak etti veya etmedi, sonuçta “Kalpazanlar” vakit ayırmaya değer bir film. Karakterlerin içine düştükleri kararsızlık duygusunu iyi yansıtıyor. Ve İkinci Dünya Savaşı ile ilgili halen, nispeten, farklı bir anlatımla farklı bir film yapılabileceğini de gösteriyor.

The Counterfeiters | Kalpazanlar Yorumları

1 Yorum


beş × 6 =

  • SirEvo 18 Kasım 2009 0:07

    Şahane bir filmdir. Türünün iyilerindendir. Gerçek bir olayı yansıtması da ayrı bir keyifliktir. Kesinlikle tavsiyedir.
    Yazı için de teşekkürler..

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri