The Conspirator | Suikast

- 10/04/2012
8,00(1 oy)

Son dönemde “güçler ayrılığı” ilkesinin bulanıklaşıp tartışıldığı ülkemizde “The Conspirator – Suikast” tam da bu pencereye uygun bir öykü anlatıyor ve her ne kadar Amerikan motifleri barındırsa da Türk seyirci için de bu sebeple ilginç bir deneyim oluyor.

Amerika’nın Kuzey – Güney rekabetinin yansıdığı savaşın sonlarında, Kuzey tam zafere çok yakınken Abraham Lincoln’e ve iki siyasetçiye daha suikast düzenleniyor. Lincoln hayatını kaybediyor, başta Savaş Bakanlığı olmak üzere kurban isteyen Tanrılar da aleacele birkaç kişiyi yakalayıp mahkemeye çıkarıyor. Kurulan mahkeme ise Generallerin karar merciinde olduğu özel bir kuruluş. Birlikte çalıştığı Senatörün isteği nedeniyle gönülsüzce de olsa Avukat Fred, bir numaralı sanık Mary Surratt’ı savunma görevini üstleniyor ve dava devam ettikçe Mary’nin suçluluğunun sadece bir iddia olduğunu, medyanın ve hükümetin insanlara yansıttığı genel kanının yanlış olduğunu görüyor ve kendini hiç de adil olmayan bir adalet savaşının içinde buluyor…

Evet “The Conspirator” genel olarak son zamanlarda çok sık duyduğumuz “masumiyet karinesi”nin çiğnenişini gösteriyor ve bunu yaparken de Mary’yi kesinlikle sütten çıkmış bir ak kaşık moduna da sokmuyor. Sadece suçluluğunun ispatlanamaz olduğunu gösteriyor. Fred’in savunması da hiçbir zaman Mary’nin suçsuz olduğu değil, ancak adil bir yargılamayla suçlu olup olmadığının anlaşılabileceğini düşündüğü için, adil bir mahkeme uğrunda ter döküyor. Fakat halk da, mahkeme üyeleri de zaten kararlarını çoktan vermişler. Ortada olan tek şey bir hukuk komedisi.

Yani filmin sözünü hiç sakınmadığını söylemek lazım. İçten içe bir propagandaya veya ajitasyona giriştiği de söylenemez. Olanları, tabii ki biraz savunmadan yana durarak fakat çoğu kez de bir belgesel objektifliğinde vermeye çalışıyor yapım.

Yalnız film özellikle giriş kısmını ve Mary ile avukatı Fred’in ilişkisini biraz uzatıyor. Yani filmde bir nebze dinamizm eksikliği var. Fakat bu sorun da yalnızca ilk bölümlerde göze batıyor.

Filmin yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu var. James McAvoy, Robin Wright, Kevin Kline, Tom Wilkinson, Evan Rachel Wood, Justin Long, Danny Huston ve Alexis Bledel. Filmin yönetmeni ise halen oyunculuk kariyeriyle ünlü olan Robert Redford.

The Conspirator | Suikast Yorumları

Yorum Yok


1 × dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri