The Collector | Koleksiyoncu

- 04/12/2010
5,59(17 oy)

Bol kanlı sahneler ve izleyenin içini kaldırmak için hali hazırda bekleyen vahşet sahnelerini “The Collector-Koleksiyoncu”dan bekliyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz demektir. Çünkü “Koleksiyoncu” herşeyden önce ayakları yere basan ve ne istediğini bilen bir film. Filmin çoğu tek mekanda geçmekte. Konu da; yakından bildiği bir eve hırsızlık amaçlı giren birinin, evin sakinlerinin bir psikopat tarafından esir alındığını ve onlara işkence uygulandığını görmesiyle, ev halkına yardım etmek istemesi ile ilgili. Hırsızın küçük ve sevimli bir kıza sahip olması ve soygun işine de hiç istemediği halde girişmesi onda iyi bir ilk izlenim bırakıyor şüphesiz. Ev sakinlerinin düştüğü durumu görünce onlara yardım etmek istiyor fakat evin her tarafına ayrı ayrı tuzaklar kurulmuş durumda. Burada çoğu korku-gerilim filmlerinin düştüğü tuzağa “Koleksiyoncu” düşmüyor. Bu tuzak da her kamera hareketinin bir şok anlamı taşıması. Yani filmdeki karakterler -arkasını döndüklerinde- birden şaşırmıyorlar veya irkilmiyorlar. Film öncelikle bu tip içi geçmiş klişelerle arasına kesin bir mesafe koymayı biliyor. Ayrıca işin gerilim yönünü fazlasıyla önemseyerek, abartmış olmayalım ama, adeta Hitchcockvari derecesinde bir gerilim dozuna erişiyor. Karakterle bütünleşilebilen ve gerçeklik duygusundan uzak bu kadar gerilim yapımının yanında “Koleksiyoncu” sırf bunun için bile baş tacı edilebilir. Zaten filmin türdeşlerine göre ilginç finali, türdeşleriyle arasındaki fikri ve ruhi ayrılığı ispatlar nitelikte.

Son kısımlarına doğru filmin türdeşlerinden “Saw”a özendiğini görüyoruz. Filmin ilk kısımlarında tuzakların yarattığı acı ön planda iken son kısımlarda vuku bulan aksiyonlarda daha çok kopan vücut parçaları göz önünde. Yine de bu durum fazla dert edilecek birşey de değil filmin içinde.

Filmin göze batan kısımlarına gelince; “Koleksiyoncu” yaratılırken “Teksas Katliamı” filminden esinlenildiği ortada. Daha orijinal bir karakter yaratmak mümkünmüş. Bunun yanında ev sakinlerinin fazla heyecanlı olması ve hepsinin tam da gerekmediği anlarda telaşa kapılması da eğreti bir durum. Ayrıca “Koleksiyoncu”nun kim olabileceği çok açık olarak ortada. Yine de asıl meselenin bu olmaması bu kabahati bir nebze de olsa örtüyor.

Filmin “Saw”ın senaristlerinin! elinden çıkma olduğuna bakmayın. “Koleksiyoncu”,  “Saw”ın özellikle son filmlerine oranla çok daha az şiddet sahnesi içeriyor. Ayrıca gerilim türünü seviyorsanız veya değişik birşey arıyorsanız; yani korku-gerilim-macera alanlarındaki aynı kalıplardan sıkıldıysanız filmi mutlaka izleyin derim. Aynı tarzda bir sürü fabrikasyon ürünü film yapılmasaydı “Saw” gibi bir kült filme bile dönüşebilirdi bana kalırsa.

Filmin yönetmeni Marcus Dunstan. Josh Stewart, Juan Fernandez, Madeline Zima, Andrea Roth, Daniella Alonso ve Robert Wisdom da oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

The Collector | Koleksiyoncu Yorumları

Yorum Yok


× 3 = yirmi dört

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri