The Clash of Titans | Titanların Savaşı

- 13/07/2011
7,00(7 oy)

Yunan mitolojisi ile ilgili nerdeyse her şey “The Clash of Titans-Titanların Savaşı”nda mevcut fakat filmin bunun dışında bir alt metni de yok ne yazık ki.

Filmde yaratılan atmosfer, uzun yıllardır hayli meraklısının olduğu “Age of Empires” oyununa oldukça benziyor. Burada çeşitli Tanrı isimleri ve “tapınak” kelimesi bolca zikrediliyor. Fakat Tanrıların gösterilmesinde onları insanların tasvir etmesi yöntemi seçilmiş. Bu insanlar da, mesela Liam Neeson gibi, ünlü şahsiyetler olunca filmin inandırıcılığı henüz ilk anlarda darbe yemiş. Filmde Perseus adlı yarı insan yarı Tanrı bir varlığın Hades’e karşı intikam mücadelesi işleniyor. İnsanların Tanrılara karşı gelip bir savaş başlatması üzerine insanlara karşı orantısız güç kullanan Hades, bu sırada Perseus’un üvey ailesini de ebediyete gönderiyor. Perseus da buradan hareketle Hades’e karşı bir intikam mücadelesi başlatıyor.

Vizyondayken üç boyutlu gösterilen film baş ağrısı yarattığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Bu eleştirilerin neden yapıldığını anlamak için filmin aksiyon sahnelerine bakmak yeterli. İki boyutlu hali bile insanı oldukça yoruyor. Üstüne üstlük kimi anlarda çıka gelen canavarlar ve bu farklı türler arasında kurulan garip ilişkiler de cabası. Tüm bu çabalar da sadece bir canavara karşı verilecek mücadele için yapılıyor. Yani sonuçta Tanrılar ile kesin bir anlaşma da sağlanacak değil. Efsane yaratık Kraken filmin asıl pazarlama unsuru olduğundan fragmanda bolca ifşa edildiği için onu görmek de sürpriz olmuyor.

Kısacası hikaye de aksiyon sahneleri de kalburüstü değil. Mitolojiye çok meraklıysanız ilginizi çekebilecek bir film sadece.

Filmin yönetmeni, “Hulk”ın devam filminden hatırlayabileceğimiz Louis Leterrier. Oyuncu kadrosunda Sam Worthington, Gemma Arterton, Mads Mikkelsen, Alexa Davalos, Jason Flemyng, Ralph Fiennes ve Liam Neeson isimleri dikkat çekiyor.

The Clash of Titans | Titanların Savaşı Yorumları

Yorum Yok


7 × = yirmi bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri