The Big Lebowski | Büyük Lebowski

- 14/09/2011
5,60(5 oy)

Coen kardeşlerin filmografisindeki tüm komedi yapıtları piyasa filmlerinden oldukça uzak bir noktada duruyor. Coen kardeşlerin yaptığı daha çok “durum komedisi” olarak nitelendirilebilir. Bunu yaparken başvurdukları yol da normal hayatta insanın karşısına kolay kolay çıkmayacak bir karakter seçip bunun üzerinden mizahi bir hikaye oluşturmak. “Barton Fink”te de ve yönetmenlerin diğer eserlerinde de bu açıkça gözüküyordu zaten.

Big Lebowski-Büyük Lebowski”de de filmin başrolüne yerleştirilen Lebowski, meczup görünümlü ve kendisine ismiyle değil lakabıyla (Dude) hitab edilmesinden hoşlanan biri. En yakın arkadaşı da sivil olmasına rağmen halen künyesini boynundan çıkartmayan ve kafayı tam anlamıyla Vietnam savaşıyla bozmuş bir militarist. Meczup görünümlü Lebowski bile bu karakterin yanında oldukça aklı başında biri görünüyor zaten.

Bir gece Lebowski’nin evine, eşinin borçlarını ödemesini isteyen birileri geliyor ve Lebowski’nin, salonun ortasında duran ve “evi dolu gösteren” halısını kullanılmaz hale getirdikten sonra yanlışlık olduğunu anlayıp gidiyorlar. Lebowski isim benzerliğinden kaynaklanan bir hata olduğunu anlıyor ve milyoner olan adaşına, yeni bir halı aldırtmak için başvuruyor. Milyoner adaşının genç ve güzel eşinin kaçırılmasıyla kendini bir anda bir fidye olayında kurye olarak buluyor Lebowski…

Coen kardeşlerin karakterlerin doğal komiklik durumuna yine sık sık başvurduklarını görüyoruz. Coen kardeşlerin bu mizah anlayışını beğeniyorsanız zaten bir sorun yok fakat kardeşlerin diğer filmlerine oranla mizahi keskinliklerinin biraz budandığını görüyoruz. Birçok espri ve hikayenin gidişi çoğu zaman öngörülebilir vaziyette.

Filmin esas mizah kaynağı Lebowski ise sanki sadece dış görünümü farklı bir karakter. Henüz filmin girişinde aldığı bir kutu süt için bile çek yazan bir karakter olarak gösteriliyor fakat çevresinde, hepsi de farklı sosyal alanlarda yaşayan ve farklı sınıftan olan o kadar tuhaf tip var ki, bir süre sonra Lebowski, bu karakterlerin arasında en normal insan olarak kendine yer ediniyor. Coen kardeşler bilerek veya bilmeyerek, ana karakterlerini bir nebze de olsa yan karakterlerin gölgesinde bırakıyorlar. Tabii bunda John Goodman’ın ve Julian Moore’un etkili oyunculukları da önemli bir faktör. Belki film en başından beri Lebowski’yi,  etrafı farklı tiplerle sarılmış normal bir insan gibi gösterseymiş, daha farklı bir seyirlik olabilirmiş. Lebowski’nin gördüğü hayaller de manidar olmasına rağmen biraz fazla yer işgal ediyor.

Filmin başrolünde Jeff Brdiges var. John Goodman, Julian Moore, Steve Buscemi, Peter Stormare, Philip Seymour Hoffman ve Sam Elliott filmin diğer sağlam oyuncuları.

 

The Big Lebowski | Büyük Lebowski Yorumları

Yorum Yok


− 4 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri