The Avengers – Yenilmezler

- 02/08/2013

“The Avengers”ın son bölümlerinde süper kahramanlarımızın düşmanlarıyla şehrin ortasında savaştıkları bir bölüm var. Ne kadar dikkat edilir bilmiyorum fakat epey uzun süren bu bölüm açık bir şekilde Amerika’nın yaşadığı 11 Eylül travmasına bir gönderme. Tabii 11 Eylül’ün ardından Amerika hangi ülkelere ne gibi travmalar yaşattı, bunu dev prodüksiyonlarda görmek mümkün değil. Zaten Hollywood’un, Amerika’nın yaşattıklarına bakış açısını irdelemek isteyenler “Iron Man”in ilk bölümüne baksın yeter.

 The Avengers

Filme geçersek “The Avengers” her şeyden önce Christopher Nolan’ın Batman’de açtığı “karanlık süper kahraman” konseptini öncelikle elinin tersiyle itiyor. Bunun yerine çoğu şöhretli ve bazısı da gerçek kimliğiyle tanınan süper kahramanların ego savaşlarına yer veriyor. Filmin büyük bölümünde de bu kahramanların tatlı sert atışmalarını izliyoruz ki, bu diyaloglarda başrol elbette Tony Stark’ın oluyor.

 The Avengers

“Birlikten kuvvet doğar” temalı son bölümüne gelene kadar film nerdeyse yarısına yakın süresini karakterlerini kısaca tanıtmaya ayırıyor ki, karakter sayısının fazlalığından anlaşılabileceği üzere bu bölüm uzun sürüyor. Aslında izleyici açısından faydalı olan bu kısımlar tabiatıyla biraz uzun sürdüğü için izleyeni sıkabilir de.

Evet neticede filmin konusu zaten “süper” kahramanlara dayanıyor lakin karakterlerin ve düşmanlarının fantastik dozu, bu türü sevmeyenler için göze batabilir. Finalin müthiş bir aksiyon deposu olması ve bu kadar çok yıldızı aynı filmde görmek de yapımın artıları arasında yer alıyor. Son olarak filmin müthiş bir gişe başarısı elde ettiğini ve devamının da yolda olduğunu hatırlatalım. Yine de “The Avengers”ı, ortada Nolan’ın “Batman” serisi veya Sam Raimi’nin “Spider Man” serisi dururken, büyük beklentilerle izlememekte fayda var.

 The Avengers

Filmin yönetmeni Joss Whedon. Oyuncu kadrosu ise göz kamaştırıcı: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Chris Evans, Chris Hemsworth, Samuel L. Jackson, Gwyneth Paltrow, Tom Hiddleston, Clark Gregg, Stellan Skarsgard ve Cobie Smulders.

The Avengers – Yenilmezler Yorumları

Yorum Yok


× 4 = otuz iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri