The Amazing Spider-Man – İnanılmaz Örümcek-Adam

- 29/06/2013
8,00(2 oy)

“Yeni nesil” Örümcek Adam’ın vizyon geçmişini kısaca hatırlatalım. 2002’de Sam Raimi ile başlayan Örümcek Adam serisi, Sam Raimi – Tobey Maguire ikilisinin iş birliği ile 3 filmin ardından noktalanmıştı. İki ismin de seriyi bırakması sonucu yapımcılar da “en başa” dönme fikrine sarıldılar. Halbuki bu üç filmlik seri zaten en başından başlıyordu!

Yenilenen rejisi ve kadrosuyla “İnanılmaz Örümcek-Adam” 2012’de sinemaseverlerle buluştu ve tahmin edilebileceği üzere büyük bir heyecan uyandırmadı. Filmi öncülü olan seri ile karşılaştırarak gitmekte yarar var.

 The Amazing Spider-Man

Her şeyden önce bu film 50 yıl sonra bile çekilecek olsa, öncülü olan Raimi’nin “Örümcek Adam”ına benzeyecekti ve öyle de oldu. Birkaç detay ve senaryo numarası dışında hikayede değişen fazla bir şey yok. Filmde Peter’ın gönlünü çalan kişi bu kez Gwen Stacy. Onun dışında çeşitlilik yakalamak pek mümkün değil. Dediğim gibi ne kadar farklı bir film ortaya çıkarılmaya çalışılmışsa da, film öncülünü fazlasıyla andırıyor.

Filmin bir diğer negatif yönü ise hantal bir yapısı oluşu. Kamera hareketlerinin ilk filmlerdekiyle aynı olduğu yapımda, senaryonun zaman zaman sarktığını da gözlemliyoruz. Ki Örümcek Adam’ın mücadele edeceği “canavar” da ancak filmin son bölümlerinde kendini gösteriyor. Öncesinde izlediğimiz ise Andrew Garfield’in ergen surat ifadesini takınarak oynadığı bir gelişim hikayesi.

 İnanılmaz Örümcek-Adam

Neticede Hollywood’un “dahice” pazarladığı “en başa” dönme fikrinin uygulanması gereken belki de son hikayeydi Örümcek Adam. Bir tekrar hissiyatından başka aşıladığı bir şey yok.

Filmde Andrew Garfield’a enteresan bir şekilde biraz da olsa itici olmayı başarabilen Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field, Martin Sheen ve Irrfan Khan eşlik ediyorlar. Filmin yönetmeni Marc Webb.

The Amazing Spider-Man – İnanılmaz Örümcek-Adam Yorumları

Yorum Yok


1 + = yedi

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri