The Adventures of Tintin – Tenten’in Maceraları

- 05/11/2013

Steven Spielberg’ün uzunca bir süredir hayali olan “Tenten” projesi beyazperdede beklediği etkiyi yaratamadı, malum. Sebepleri pek fazla ama birkaç tane gerçekten göze batan etken var.

 The Adventures of Tintin

Mesela Tenten’in vücudu, yüzü, davranışları, yani yaratılan animasyon karakterin çocukluğumuzda izlediğimiz çizgi filmleriyle uyuşmuyor. Ortaya çıkan Tenten, teknolojinin de etkisiyle yapay bir nesne oluyor. Bu da sanki Tenten’i değil de herhangi bir şeyi, sıradan bir gazetecinin macerasını izliyormuşuz izlenimini doğuruyor.

Bunun yanında yapımın mizahi gücü yok denecek kadar az. İkinci bölümdeki hareketli kamera dikkat çekse de iş işten geçmiş oluyor ne yazık ki. Her haliyle hikaye ve anlatılış şekli vasatın altında seyrediyor. Belirttiğimiz gibi mvcut haliyle Tenten’in bir nostaljisini de yaşayamayacağımız için, elimizde kalan tek şey teknoloji harikası bir film oluyor. Ondan da günümüzde fazlasıyla var.

 The Adventures of Tintin

Ucu açık finali Tenten’in yeni maceralarının habercisi olacak gibi. Tenten bir seriye dönüşecekse, dileriz sıradaki filmler bu yapımı bir iş kazası olarak ayrı bir yere koymamızı sağlar.

 The Adventures of Tintin

Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Nick Frost ve Simon Pegg gibi isimler, performans yakalama olarak adlandırılan tekniğin oyuncu kadrosunda öne çıkan isimler.

The Adventures of Tintin – Tenten’in Maceraları Yorumları

1 Yorum


1 + = iki

  • film izle 13 Aralık 2013 10:12

    Gerçekten çok hoş bir yapım tam iki defa seyrettim bu arada blogunuzda çok hoş teşekkürler.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri