Tell No One | Kimseye Söyleme

- 21/10/2009
5,00(4 oy)

“Ne le dis a personne-Kimseye Söyleme” dışarıdan bakıldığında bir aksiyon filmi olarak algılanabilir. Gerçekte ise “olabildiğince yavaş” ilerleyen polisiye bir hikayeyi konu ediyor. Ne yazık ki filmin düşük temposu, filmi izleyici için “zor” bir hale getiriyor.

Fransız sineması deyince, akla halen özel bir izleyici kitlesine hitap eden sanat filmleri geliyor olabilir. Aslına bakılırsa şu an Fransa, Avrupa’da Hollywood’a alternatif yaratabilecek ülkeler arasında ilk sıralarda gelmekte. Şu sıralar “yeni hikaye” sıkıntısını iyiden iyiye hissetmeye başlayan Hollywood’a karşı, Fransa bu şansını kullanmak için kendini zorlasa da,daha iyisini de yapabileceklerini düşünüyorum.

Filme gelirsek, “Kimseye Söyleme” konusuna bakıldığında, dediğim gibi bir aksiyon filmi görünümünde. Filmde, eşini sekiz yıl önce bir cinayete kurban vermiş bir adamın, bilgisayarına mail yoluyla, bugün tarihli ve eşinin göründüğü bir video çekimi gelir. Bunun üzerine adamımız da,eşinin cinayetini araştırmaya başlar…

François Cluzet, Marie-Josee Croze, Andre Dussollier ve Kristin Scott Thomas başlıca rollerde karşımıza çıkmaktalar.Konusuna baktığımızda,filmin iyi bir öyküye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ne var ki yönetmen Guillaume Canet’in bu öyküyü etkili biçimde kullanamadığını belirtmek gerek. Bunun birinci sebebi, filmin çok uzun bir süreye sahip olması olarak gösterilebilir.Aslında iki saat, bir film için uzun bir süre değil elbette ki, yalnızca bu film, doksan dakika gibi bir süreye sahip olsa, kanımca izleyiyciyi fazla sıkmayacak bir film olabilirmiş. İkinci sebebi de filmin, gizemini uzun süre izleyiciden gizlemesi. Film, işlediği polisiye hikaye ile ilgili, izleyiciyle fazla bir bilgi paylaşmıyor. Bunun üzerine izleyen de,uzunca bir süre, öykünün gidişatıyla ilgili bir tahminde bulunamıyor. Her ne kadar başarılı bir finali olsa da, bu durumun, buna değip değmeyeceği soru işareti olarak kalıyor.

“Kimseye Söyleme” her ne kadar kaçırılmayacak bir film olarak nitelendirilemese de, biraz değişiklik arayan “sabırlı” sinemaseverler için, farklı bir deneyim olabilir.

Tell No One | Kimseye Söyleme Yorumları

Yorum Yok


× 2 = oniki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri