Taxi Driver | Taksi Şoförü

- 17/03/2010
8,50(4 oy)

Üzerinden 30 seneden fazla bir süre geçmesine rağmen “Taxi Driver-Taksi Şoförü” birçok sinemaseverin tekrar tekrar izlediği ve halen popülerliğini koruyan bir film. Tabii ki bunda yönetmen Martin Scorsese’nin etkisi olduğu gibi, Robert De Niro’nun sinema tarihinin en iyi oyunculuğu nitelemesi yapılan performansının da payı büyük.

Hatırlarsanız bir süre önce “Taxi Driver”ın devam filminin geleceği, bu filmde kahramanımız Travis’in yaşlılık döneminin ele alınacağı ve yönetmenin yine Scorsese olacağı söylentileri yayılmıştı. Daha sonra bu haberlere yalanlama geldi. Eğer bu filmin devamının çekileceği açıklansaydı, nasıl bir iş olacağı da merak konusu olurdu haliyle. İlk başta bu fikir parlak gelse de, duygusal düşünmeyi bıraktığımızda aslında bu düşüncenin pek de sağlıklı olmadığı görülüyor bana göre.

Robert De Niro’nun Travis adlı bir taksi şoförünü canlandırdığı filmde, oyuncu kadrosunda dikkat çeken bir diğer isim ise Jodie Foster. Jodie Foster’ın küçük yaşta sergilediği performans bir yıldızın habercisiymiş aslında. Bunun yanında Albert Brooks, Harvey Keitel, Leonard Harris ve Cybill Shepherd kadrodaki diğer isimler. Filmde Travis’in (Robert De Niro) yaşadığı şehirdeki çarpıklıklara,kimsenin sesini yükseltmemesinden de cesaret alarak, tek kişilik bir isyan mücadelesi başlatması konu alınıyor. Martin Scorsese, ABD’deki çarpık toplum düzeninin bireyleri nasıl şiddete teşvik ettiğini gözler önüne seriyor.

Film Travis’in taksiciliğe başlamak için başvuru yaptığı sahneyle açılıyor. Taksiciliğe başlamasının sebebi de uykusuzluktan muzdarip olması. Bu yüzden gece çalışmak istiyor. Çalışmaya başlamasından itibaren de şehrin hiç görmediği karanlık yüzüne tanık oluyor. Şehirde her türlü kanunsuzluk kol geziyor. Öyle ki küçük kız çocukları bile herkesin gözü önünde pazarlanabiliyor. Travis de her gece arka koltuktan kan temizlemekten yavaş yavaş sıkılmaya! başlıyor tabii. Scorsese de ele aldığı bu şehri oldukça karanlık göstermeyi başarmış. Çünkü biz şehri Travis’in gözünden izliyoruz .Travis’in gözündeki şehir de her tarafından dumanların yükseldiği, yani kanalizasyon çukurlarından yükselen dumanların sokakları kapladığı bir yer. Bir yandan Travis’in gözünden şehri incelerken diğer yandan Travis’in düşünce yapısını, kendi kaleme aldığı yazılardan yola çıkarak kavrıyoruz. Travis’in davranışlarına baktığımızda tam anlamıyla sağlıklı bir birey olmadığını da anlayabiliyoruz. Fakat şehrin şartları da Travis’i her geçen dakika daha da gotik bir ruh haline götürüyor. Ve Travis şehrin bu acınacak haline dur demek için kolları sıvıyor…

De Niro oyunculuğuyla öyle devleşmiş ki, “Taxi Driver” dendiğinde pek az kişinin aklına ilk olarak Martin Scorsese gelmekte. Özellikle De Niro’nun ayna önünde yaptığı meşhur performansı, birçok sinemaseverin gözünde sinema tarihinin en iyisi. Üzerine halen yapılan göndermeler sayesinde de popülerliğini tamamen yitirmiş değil.

Sadece De Niro’nun performansı için bile izlenebilecek film, Scorsese’nin ustalığıyla da ilgiyi hak ediyor.

Taxi Driver | Taksi Şoförü Yorumları

Yorum Yok


2 × = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri