Takers | Son Vurgun

- 16/12/2011
5,90(10 oy)

Doğruyu söylemek gerekirse, son bölümüne sığdırdığı bazı numaraları olmasa, tanıdık simaların boy gösterdiği tipik bir B Filmi olmaktan öteye gidemeyecek olan “Takers”ı izlerken yarattığı aksiyon ve karakter nostaljisi içten içe sempatik gözüküyor.

Bir soygun çetesinin ilk vukuatı ile açılıyor film. Çetenin üyeleri dış dünyalarında oldukça iyi giyimli dolaşan, saygın birer iş adamı görünümündeler. Görünürde ustaca kurdukları bir plan ile bizim şahit olduğumuz ilk soygunlarından alınlarının akıyla çıkıyorlar. Ardından, ortak olan ve bu “işi bilen” adamların ipliğini pazara çıkarmak isteyen iki polisi görüyoruz. Sonra da klişe yağmuruna tutuluyoruz zaten. Özellikle Matt Dillon’ın hayat verdiği karakter, muhtemelen işkolik olduğu için karısı tarafından terk edilen, küçük kızıyla buluştuğunda dahi işini yapan bir polis. Yanındaki ortağı haliyle ikinci planda. Fakat ortağının ailesinde yaşanan drama ve bu yüzden onun düştüğü zor durum filmi biraz olsun yukarılara çekiyor bir noktada, bunu da belirtelim. Soygun çetesinde ise çetenin en fütursuz adamı görünümündeki “Hayalet” hapisten çıkar çıkmaz yeni bir iş önerisiyle çıka geliyor hemen. Çete üyeleri başta temkinli yaklaşsa da akılları yatıyor bu fikre ve kendilerini yeni bir planın içinde buluyorlar.

“Takers”ın karakterlerinden bir orijinallik beklemek mantıksız. Fakat büyük bölümünde film bilinçli olarak klişelere saplanıp duruyor. Bu yüzden ortaya çekilir bir şey de koyamıyor. Fakat çetenin harekete geçtiği andan itibaren, yani yaklaşık son 45 dakika-1 saatlik bölümde film toparlanıyor ve izleyiciye de nitelikli bir aksiyon sunmaya başlıyor. Bu bölümün bazı yerlerinde Los Angeles’ın da çok iyi kullanıldığını görüyoruz. Kimi yerlerde Michael Mann ve Tony Scott’tan hoş esintiler görmek mümkün oluyor. Bazı anlarda aksiyonun şehvetinden uzak durup müzik ve drama da ön plana çıkarılınca film diğer kusurlarını örtüp kısmen kişilikli bir yapı ortaya çıkarıyor. Fakat ortaya çıkan toplam sonuç pek iç açıcı değil. Filmi izlemeye niyetliyseniz kafa dağıtmak için kullanabileceğiniz bir seyirlik olduğunu belirtelim. Veya 90’larda televizyonlarda çok sık yer kaplayan sıradan aksiyon filmlerinin nostaljisini yaşamak istiyorsanız eğer, “Takers” 2000’lerden gelen iyi bir fırsat.

Başrollerin birinde yer alan Paul Walker zaten bu tip filmlerin, yani “esas aksiyon filmleri”nden, daha çok Jason Statham’ın oynadığı yapıtlardan iki üç gömlek daha aşağıda olan filmlerin aranan simalarından fakat Matt Dillon bu ve benzeri filmlerle kariyerini neden çarçur ediyor, Edward Furlong’un izini neden takip ediyor anlamak güç. Bu isimlerden başka oyuncu kadrosunda Idris Elba, Jay Hernandez, Michael Ealy, T. I.,Chris Brown ve Hayden Christensen’i görüyoruz. Filmin yönetmeni John Luessenhop.   

Takers | Son Vurgun Yorumları

Yorum Yok


− 3 = altı

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri