Taegukgi | The Brotherhood of War

- 31/07/2006
9,43(23 oy)

Kore sinemasının güzel örneklerinden olan bu savaş filmi giriş kısmında “Er Ryan’ı kurtarmak” filmini anımsatıyor. 1950 yılında başlayan Kuzey ve Güney Kore arasındaki savaşın yapıldığı yerlerde kazı yapan bir araştırma ekibi, savaş alanında bulduğu bazı eşyalar vasıtası ile bay Jin Tae’ye ulaşmışlardır. Savaş sırasında kaybolan ağabeyinden bir iz olabileceği düşüncesiyle yola çıkan Jin Tae bir taraftan da geçmişe dalar.

O yıllarda kendisi üniversite öğrencisi, ağabeyi ise ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Annesi ve ağabeyinin nişanlısı ile mutlu bir yaşantıları vardır. Ağabeyi tüm imkânlarını kardeşi ve ailesi için seferber etmiştir ve evlilik planları yapmaktadır. Ancak bu sırada komünist Kuzey Kore ile ülkeleri savaşa tutuşur. Jin Tae ve ailesi mülteci durumunda ülkenin iç kesimlerinde yaşayan ailelerinin yanına doğru yola çıkarlar. Yolculuk sırasında mola verdikleri bir sırada ordu tarafından iki kardeş silah altına alınır. Artık Jin Seok’un tek amacı vardır. Savaşta üstün başarı göstermek ve kardeşini ailesinin yanına göndermek…

8.0 gibi yüksek bir imdb ratingine sahip olan filmde savaş sahneleri üzerinde bir hayli emek sarf edilmiş ve oldukça başarılı olunmuş. 1950 – 1953 yılları arasında A.B.D. ve Çin’in de müdahalesiyle üç yıl süren savaş, dört mevsimi içine alacak şekilde anlatılmış. Savaş sırasında askerlerin çektikleri açlık, sıkıntılar, kahramanlıklar, cinnetler, özlem abartıdan uzak, gerçekçi bir biçimde başarılı olarak canlandırılmış. Tabi soğuk savaşın hüküm sürdüğü yılları konu alan film, siyasi mesajlar da taşıyor. Ana teması kardeşlik ve aile olan film başarı ile mesajını izleyiciye aktarıyor. Duygusal olarak bizle aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olan Korelilerin bu filminde de eminim izledikten sonra siz de “bu filmi çekik gözlü oyuncular oynamamış olsa kesin Türkler yapmıştır” diyeceksiniz. Zaten filmin sonu da tam bir Türk filmi finali şeklinde bitiyor.

Yönetmen Je-gyu Kang, bu filmden sonra bir Hollywood firması ile bir sonraki filmini A.B.D. de çekmek için bir anlaşma imzalamış. Demek ki film ve yönetmen Amerikan sinema endüstrisinin de dikkatini çekmeyi başarmış. Zaten bu film bir Kore filmi değil de bir Amerikan filmi olsaydı çok daha iyi pazarlanırdı. Oyunları hazırlanırdı. Oscara adaylığı gündeme gelirdi. İzlenmesi gereken başarılı bir film.

Taegukgi | The Brotherhood of War Yorumları

11 Yorum


5 − = dört

 • ramco1905 12 Aralık 2006 23:34

  tek kelıme ıle mukemmel..ne erryanı kurtarmak nede karasahın dustu..kesınlıkle ızlenmesı gereken bı savas fılmii..benım aklımın almadıgı ıse bı fılmın nasıl 12 mılyon dolara kusurata cekıldıgı(ımbd tahmını)…

 • yavuztoy 19 Şubat 2008 0:11

  erryan yanında şirinler  gibi kalır, savaş filmi işte böyle olur.
  herkesin izlemesini şiddetle tasiye ederim
  bulamayanlara linkleri gönderirim ,yetrki izleyin :)
  yavuz_toy@hotmail.com

 • Mustafa 29 Ağustos 2008 15:48

  Harika bir film olmuş, kesinlike seyredilmesi gereken bir yapım. 5-6 tane film almıştım bu da onların arsında idi. Diğerlerini seyretmiştim ama buna fırsatım olmamıştı. Akşam iş dönüşü eve geldiğimde eşim filmi seyrdediyordu. Pek film seyretmeyi sevmediğni bilgiğim eşime hayırdır diye sorduğumda..”13 yaşındaki oğlumuzu odasında yatağının arka kısmında ağlarken bulduğunu ve sebebini sorduğunda bu filmin olduğunu anladığnı ve merak ettiğini” söyledi. Sonra hep beraber tekrar seyrrettik. Sonuçmu Filmin sonunda hepimizin gözlerinden yaşlar geliyordu. Mutlaka seyredilmesi gereken bir film. İşin ilginç olan tarafıda diğer filmlerin bende hiç bir iz bırakmamış olmasıdır. Hatırlamıyorum bile…

 • ercan 24 Ekim 2008 2:35

  geçekten süper bir film olmuş bu kadarını beklemiyordum ama son zamanların bana göre en iyi filmi diyebilirim izlemeyenler çok şey kaçırıyorlar buna emin olun hatta dvd  arşivinize mutlaka ekleyin…

 • ibrahim 29 Ekim 2008 23:34

  YAVUZTOY kardeşim bu filmin türkçe linklerini bana gönderebilirmisin.çok aradım ama bulamadım şimdiden teşekkürler

 • volkan 10 Kasım 2008 0:06

  burdan herkeze sesleniyorum bu filmi izleyin tek kelimeyle süper…

 • galip 26 Kasım 2008 0:38

  henüz izlemeyi bitirdim. harika bir film. izlemek için harcanan her saniyeye değen bir yapıt. müthiş etkilendim. bence seyredin.

 • Online izlememiz mümkünmü? 4 Mart 2009 2:03

  Bu filmi nerden bulabiliriz arkadaşlar? yada online izlememiz mümkünmü?

 • arzu sola 25 Eylül 2009 15:20

  er rayn’ı kurtarmak ile kıyaslanamaca kadar iyi bir film. bence sırf amerikan yapımı olmadığı için yeterince dikkat çekmemiştir. özellikle ağabeyin idealize edileceğini zannederken onun hedefleri ile içinde var olan “öldürmeye yatkınlık” özelliğinin örtüşmesi iyi yansıtılmış.
  ayrıca güney ve kuzey kore için de gyet tarafsız davramış.
  mutlaka izlenmeli.

 • ali rıza 3 Şubat 2010 15:43

  burdaki tüm arkadaşlara katılıyorum zaten ben bu yorumları filmi izledikten sonrada yaptım.yani er ryan dan daha iyi bir film olduğunu söylemiştim herkese ve 3kere izledim 13 kere daha izleri.duygusal temalar ve savaş sahneleri gerçekten şuanda benm için dünyada tek.

 • mete han 15 Temmuz 2010 0:03

  Şayet bu filmin seyredebileceğimiz yahut indirebileceğimiz bir adres, bir site bir forum vb. biliyorsanız lütfen paylaşın. İki üç sene önce seyretmiştim. ne yazık ki bulamıyorum ama hâlâ ve hâlâ aklımda.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri