Tabutta Rövaşata

- 14/01/2010
8,00(3 oy)

Derviş Zaim’in birçok ödül alan mütevazı çalışması “Tabutta Rövaşata”, asıl enerjisini oyunculuklardan alan hayli ilginç bir film.

“Tabutta Rövaşata”da Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz, Ayşen Özdemir, Ahmet Fuat Onan ve Şerif Erol rol alıyorlar. Ahmet Uğurlu filmi adeta tek başına sırtlıyor.

Filmde Mahsun adlı evsiz bir adamın yaşadıkları var. Mahsun, geceleri çaldığı arabalarda vakit geçiren, Rumeli yakınlarında tanıdığı üç beş kişinin yardımlarıyla ve ona arka çıkmalarıyla varlığını sürdüren biri. Tüm gün oturduğu kahvehanede uyuklayan uyuşturucu bağımlısı bir kadına aşık. Aşık olduğu kadına gittikçe bağlanmaya başlayınca da, bu durum onun için kötü günlerin habercisi oluyor.

Başlangıçta bir “durum filmi” gibi gözükse de film, daha sonra platonik bir aşk öyküsüne odaklanıyor. Mahsun’un yalnızlığını da elinden geldiğince enteresan olaylarla açıkluyor yönetmen Derviş Zaim. Bunun yanında Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz’in performansları dışında, özellikle bazı oyunculuklar var ki, bu kadar yapay performanslar pek bulunamaz herhalde! Öyle ki film bir ara iyice “gerçek kesit” havasına bürünüyor. Yani bazı oyuncular doğal olayım derken işin suyunu çıkarmışlar ne yazık ki. Ayrıca filmin, toplumda polisin istediği gibi baskı kurabilmesine de belli ki itirazı var. Ama bunu öyle açık seçik sunuyor ki, filmin görüşüne katılan biri bile filmin ilgili kısımlarından hoşlanmayabilir. Yani film, bu konuyla ilgili ince göndermele yapmaktansa, bu konuyu izleyicinin gözüne sokuyor adeta ve izleyicinin bu bölümlerden rahatsız olması için zorlama diyaloglar da filmde kendine yer buluyor. Bu zorlama diyaloglar dışında “etkileyici olması gerektiğini anladığımız” ama etkileyicilikten epey uzak konuşmalar da karşımıza çıkıyor. Tabii bütün bunlar Derviş Zaim’in bilinçli tercihleri de olabilir.

Her şeye rağmen olumlu tarafından bakarsak, üstün oyunculuklar sunan bol ödüllü bir film “Tabutta Rövaşata”. Ama Derviş Zaim’in en iyi filmi olmadığı kesin!

Tabutta Rövaşata Yorumları

Yorum Yok


− 6 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri