Sympathy for Lady Vengeance | İntikam Meleği

- 21/10/2010
4,33(6 oy)

Güney Kore sineması bugünkü popülaritesini büyük ölçüde “Oldboy”a borçlu. Chan-wook Park’ın yönettiği film, Cannes Film Festivali’nde yakaladığı başarı ile adından söz ettirmişti ve dikkatlerin Güney Kore’ye doğru çekilmesini sağlamıştı. Artık birçok sinemasever, “Oldboy”un intikamı irdeleyen bir üçlemenin bir parçası olduğunu biliyor. Chan-wook Park’ın saplantı derecesine varan intikam isteklerini eşelediği bu üçlemenin son halkası “Sympathy for Lady Vengeance”.

Film anlatım tarzı olarak serinin diğer filmlerinden ayrı bir yerde duruyor. Filmin anlatısında neredeyse başından sonuna kadar masalsı bir hava hakim. Bir yandan intikam hikayesinin yavaş yavaş oluşmaya başladığını oldukça renkli bir şekilde görüyoruz. Yönetmen Wook burada da hikayesini parça parça izleyene sunuyor. 13 yıl, üstelik bir çocuğu öldürmekten hapis yatan Guem Ja’nın hücre arkadaşlarıyla kurduğu dostluklar ve nasıl içeri girdiği soruları yanıt buluyor öncelikle. Filme bir akıcılık kazandıran bu kısımların ardından hikaye yavaş yavaş şekillenmeye başlasa da yine aynı masalsı anlatım arada kendini hissettiriyor. Fakat hikaye son aşamasına geldiğinde, o ana kadar etkileyici bir görsel şölen sunan Wook, o andan itibaren aksamaya başlıyor. Film başından beri sinema adına olumlu adımları ardı ardına atarken izleyeni de ister istemez bir beklenti içine sokuyor. Tıpkı “Oldboy”daki gibi final bölümünün uzatılmasını hayra yoran izleyici, bu sefer benzer bir şaşkınlıkla karşılaşmıyor. Wook, sonuçta bu bir intikam hikayesi olduğundan intikam bölümüne fazlaca yer vermiş ama bunu yaparken de filmin etkileyici anlatımından bir hayli uzaklaşmış. Hikayeyi bağlayacağı yerde sorun çektiği de görülüyor. Yine de filmin büyük bölümünde taşıdığı atmosfer ve etkili oyunculuklar sebebiyle bu son kısımlardaki etkisizliği göz ardı etmek mümkün olabilir.

Filmde Yeong ae-Lee, Min-sik choi, Dal-su Oh ve Shi-hoo Kim yer alıyorlar. Filmin özenli müziklerine de değinmek gerek. Filme müthiş uyum sağlayan müzikler sade ama gösterişli olmayı beceriyor ve başarısını filmin tamamında hissettiriyor.

Sympathy for Lady Vengeance | İntikam Meleği Yorumları

Yorum Yok


dokuz × = 63

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri