SüpüRRR! 18 Aralık’ta Sinemalarda

- 09/09/2009
9,33(3 oy)

18 ARALIK‘TA SİNEMALARDA

Gösterim Tarihi: 18 Aralık 2009

Yapım: Tılsım Dizayn&Prodüksiyon – Mucizelerevi Yapım

“Curling Bilen Oyuncu Aranıyor!!!”

ilanıyla henüz yapım aşamasındayken dikkatleri çeken “Süpürrr”,

sevdiği kızla evlenmek için nasıl bir spor olduğu  konusunda hiçbir fikri olmadığı “curling”e merak salmış temiz kalpli  Oğuz’un ve ona yardım eden üç çocukluk arkadaşının azim dolu ve komik hikayesini anlatıyor.

Çekimlerine Haziran 2009’da başlanan “Süpürrr”de, Cem Kılıç, Ufuk Özkan, Jess Molho, Cenk Tunalı, Başak Parlak, Kemal Pekser ve Ruhi Yapıcı’nın yanı sıra deneyimli oyuncular Sümer Tilmaç ve Oya Aydoğan da rol alıyorlar. Genç, yetenekli ve deneyimli oyuncuları bir araya getiren “Süpürrr” adlı “sportif komedi” filminin yönetmeni ise Yeşim Sezgin.

Senarist Selim Çiprut’un Türkiye’nin ilk curling takımının kuruluşunun çok eğlenceli olacağını hayal etmesi ile başlayan “Süpürrr” macerası 2008 yılının sonunda yönetmen ve senaristin tesadüfen tanışması sonucu hayata geçti.

Türkiye’de çok bilinmeyen bir spor olan curling, ilk kez bir film de yer alıyor. Çekimleri İzmit’te kurulan Türkiye’nin ilk resmi curling sahasında, Ağustos ayında tamamlanan filmin vizyon tarihi 18 Aralık 2009 olarak belirlendi.

Tüm oyuncularının profesyonel olarak curling eğitimi aldığı film için bu sporun curling malzemeleri de yurt dışından getirtiliyor. Filmde yer alan 8 ayrı hayali curling takımı için ise özel formalar ve flamalar da hazırlandı. Bir bayan takımını da içinde barındıran karşılaşmalarda sanal bir şampiyona ortamı yaratıldı.

Bir “Süpürme” Hikayesi

Oğuz, temiz kalpli, genç, üniversite mezunu ve işsiz bir delikanlıdır. Üç yıldır birlikte olduğu Naz’a deli gibi aşıktır ve Naz’ın çapkın patronu Alper’in genç kıza olan ilgisinden rahatsız olmaktadır. Yaşanan bir kavganın ardından ani bir karar ile Naz ile evlenmeye karar verir. Ancak Naz’ın babası Cemal Bey, saplantılı bir biçimde kızını milli formayı giyen birisine vermeye and içmiştir. Çaresizlik içinde kalan Oğuz, sporcu olmanın yollarını aramaya başlar, başarısız denemelerin ardından tam umudunu yitirmeye başladığı anda televizyonda hiç bilmediği bir spor dalı görür; “curling”. Oğuz ve çocukluk arkadaşları curling takımı kurarak kimsenin bilmediği bu spor ile kolay yoldan Milli Sporcu olmaya karar verirler. Ancak bu hiç kolay olmayacaktır. Alper’in kurduğu karşı takım ve işin resmiyete dönüşmesinin ardından curling’çi olma fikri içinden çıkılmaz bir hal alır. Yurtdışından getirtilen curling hocası Şuşu’nun hayatlarını cehenneme çevirmesinin yanısıra Curling Turnuvası’nın resmi olarak düzenlenme kararı ile iş çığırından çıkar.

“Süpürrr”, sevdiği kızla evlenmek için Türkiye’de hiç bilinmeyen bir sporu öğrenmekten başka seçeneği kalmayan Oğuz’un eğlenceli hikayesini anlatıyor. Film, gösterime gireceği Aralık ayında komik sahneleri kadar, farklı mekânlardaki hareketli kurgusu ile de dikkatleri üzerine çekeceğe benziyor. “Süpürrr”, bir dostluk hikayesi olması dışında, biraz hırs, fazlasıyla aşk, azıcık terle harmanlanmış, olimpik kahkahaları da içinde barındırıyor.

CURLING NEDİR ?

Curling; 4’er kişiden oluşan takımların taşlarını buz üzerinde ileri doğru kaydırarak “Ev” adı verilen alana stratejik atışlar yapması olarak tarif edilebilir. Biraz bilardo, biraz bowlingi andıran bu oyun zeka ve taktiğe fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır.

Kış olimpiyatlarının en popüler dallarından biri olan curling, “buzun satrancı” olarak değerlendirilmektedir.

•           Filmde 11 ana karakter bulunmaktadır.

•           Sadece curling çekimlerinde 250 figürasyon kullanıldı. Tüm filmde kullanılan figürasyon sayısı 500 kişinin üzerindedir.

•           Curling sahasının gerçekliliği için 8 ayrı curling takımı;  isimleri, formaları, bayrakları ve taraftarları ile birlikte dizayn edildi.

•           Curling oynayacak tüm oyuncular, özel olarak eğitildi.

•           Curling malzemeleri “süpürgeler, taşlar, ayakkabılar” özel olarak yurtdışından getirtildi.

•           Filmin çekimleri 6 haftada 24 farklı lokasyonda gerçekleşti.

•           Curling çekimleri Türkiye’nin ilk ve tek gerçek Curling Pisti’nde, İzmit’te gerçekleşti.

•           Filmin Curling karşılaşması haricindeki bölümlerinin çekimleri Haziran ayında İstanbul’da yapıldı.

KÜNYE

Yapım: Tılsım Dizayn&Prodüksiyon

Ortak Yapımcı: Mucizeler Evi

Yapımcı : Tılsım Yılmaz

Yönetmen: Yeşim Sezgin

Senaryo: Selim Çiprut

Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz,Muharrem Dokur

Curling Spor Danışmanlık ve Destek: Buz Pateni Federasyonu

Gösterime girecek sinema sayısı: 100+

Gösterim tarihi : 18 Aralık 2009

Oyuncular:

Cem Kılıç: Oğuz

Cenk Tunalı: Hayati

Kemal Pekser: Tarık

Jess Molho: Alper

Ufuk Özkan: Şuşu

Ruhi Yapıcı: Baki

Başak Parlak: Naz

Oya Aydoğan: Narin

Sümer Tilmaç: Cemal

Gamze Topuz: Serap

Damla Özen: Handan

SüpüRRR! 18 Aralık’ta Sinemalarda Yorumları

2 Yorum


beş + 9 =

  • zhd 21 Aralık 2009 22:01

    harika bi film bütün şakalar tam yerinde KESİNLİKLE İZLEYİN !!!

  • Travis Merkt 29 Şubat 2012 0:16

    What’s up, can any body help me how to get this video tutorial from this website, I have watched and listen it now but wish for to get it.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri