Super 8

- 03/01/2012
4,25(4 oy)

“Super 8”i izlerken aklıma “Harry Potter” serisinin birinci filmi geldi. O film de tıpkı “Super8”gibi başlangıçta umut verse de bir süre sonra dümeni kırıp, çocukların türlü maceralara atıldığı bir çocuk filmine dönüyordu. “Super 8”te kaçırılmış bir fırsat falan yok ama bu seçimin hatalı olduğu da kesin.

Filmde amatör bir korku filmi çeken bir grup çocuğun bir tren kazasının ardından ucu uzaylılara kadar giden olaylar zincirine dahil olmaları anlatılıyor. 70’lerin sonunda geçen hikayede olaylar bu arkadaş grubunun çevresinde gelişince bazı mantık hataları su yüzüne çıkıyor. Çocukların cesaretini bir tarafa bırakalım, o kadar askeri gücü atlatıp uzaylının saklandığı yeri dahi bulmaları biraz tuhaf kaçıyor haliyle. Yine bu yüksek rütbeli askerlerin, yakaladıkları adamın okulunda arama yapmaması da ilginç! Filmi izlerken zorlanmadan fark edebileceğiniz bu boşluklar filmin mantıksal yönünü yokuş aşağı sürüyor.

Onun dışında aksiyon sahnelerinde de, çok başarılı kadrajlar yakalanmasına rağmen aynı tuzağa düşülüyor. Tüm bunları dert edilecek şeyler olarak görmüyorsanız keyifli bir iki saat sizi bekliyor demektir. Ayrıca bu filmi yere göğe sığdıramayanlar zamanında “Dünyalar Savaşı”nı neden yerden yere vurdular anlamış değilim.

Filmin 70’lerin sonunda geçiyor olması muhtemelen Spielberg’in “E.T.”sine bir gönderme. Onun dışında pek geçerli bir sebep yok gibi. Bunun yanında bu filmin yönetmeni Quentin Tarantino olsaydı eğer, filmdeki çocukların bir B filmi çekmesinden yola çıkılıp, başarılı yönetmen hakkında “Üstat sinemayı o kadar seviyor ki, bu aşkını deşifre etmekten geri durmuyor. Sinema aşığı yapmış yine yapacağını, bu kadar sevgi olur…” tarzında yorumlar okumak kaçınılmaz olurdu. Ama bu tarz bir eleştiriye şahsen ben rastlamadım. Neyse, buradaki ikiyüzlülük anlaşılmıştır sanırım.

 Son olarak seslendirme konusunda örnek ülkelerden biri olmamıza rağmen, çocuk filmlerindeki bu zevksizlik nereden geliyor anlamış değilim. “Harry Potter”dan beri süren zevksizlik sonrası (ki hep aynı kişiler sanırım bu filmlerde seslendirme yapanlar) filmde konuşan çocuklar: “Nası’ yaaa… N’oluyo yaaa… Bu ne yaaa” tarzı ünlemlere sık sık başvuruyorlar ki bu da filmi çekilmez kılıyor. Bu zevksizlik umarım gelecek filmlerde düzeltilir, yoksa yeni neslin altyazılı film izleme alışkanlığı uzun süre süreceğe benzer.

Filmin yönetmeni, son on yılın en büyük hayal kırıklıklarından “Lost” ile adını duyuran J. J. Abrams. Başrollerde, git gide bir Emma Watson ışıltısına yaklaşan Elle Fanning, Amanda Michalka, Kyle Chandler, Joel Courtney, Ryan Lee ve Riley Griffiths var.

Super 8 Yorumları

Yorum Yok


2 + beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri