Stoker – Lanetli Kan

- 09/09/2013

“Oldboy”la pek çok sinemasever için ve bu filmin de içinde bulunduğu intikam üçlemesi ile de birçok sinemasever için favori sinemacılar arasına adını yazdıran Chan Wook Park, biraz gecikmeli olsa da kendisini Hollywood’un şefkatli kollarında buldu.

 Stoker

“Stoker”da karanlık bir atmosfer var, evet. Filmin sahip olduğu renkler dahi izleyeni tedirgin etmeye yetecek düzeyde. Film oyunculuklardan da büyük güç alarak bir noktaya kadar da çok güzel ilerliyor lakin ünlü sinemacının Hollywood’da karşılaştığı zorlukları filmin şiddet derecesinden çözmek mümkün. Park’ın sinemasında mide bulandırıcı olmasa da rahatsız edici bir şiddet kullanımı vardı. Bu şiddet kullanımı oldukça budanmış. Üstelik filmin hikayesi de seyirciyi iki kutba sokup “bunlardan hangisi kötü” sorusunu sorduran, dolayısıyla finaline gelene kadar da izleyende sürpriz beklentisi uyandıran bir film. Şöyle bir örnek verelim; Dövüş Kulübü kitabının yazarı Chuck Palahniuk’un çoğu eseri en başından itibaren finalle ilgili tahminler yapmaya yürütür okuru. Bu sebeple en olmadık finaller bile akla gelir fakat kitabın sonunda öyle bir şey olur ki, okurun onu tüm kitap boyunca tahmin etmesi imkansızdır. Bu örneği şunun için veriyorum, meraklı izleyiciler filmin hemen başında finalle ilgili soruları sormaya başlayacaktır. Ne yazık ki film izleyenini bir bulmacanın içine sokmaktan çok uzak. Bu sebeple zaten akla gelen ilk birkaç finalden biri filmin sonunda zuhur edince, izleyende bir hayal kırıklığının oluşması kaçınılmaz oluyor. Hele ki final bölümü iyice yalpalayıp on beş dakika gibi bir bölüme yayılınca finalin şirazesi iyice sapıyor. Bu sebeple filmin finaliyle ilgili tahmin yapmayı bırakıp kendinizi iyi oyunculuklara bırakmanız en iyisi. Toplama baktığınızda da filmin sıradan bir gerilimden fazlası olduğunu düşünmek iyimserlik olur.

 Stoker

Filmin oyuncu kadrosunda Mia Wasikowska, Leap Year ile gönülleri fetheden Matthew Goode ve yaşını başını iyice alan Nicole Kidman var. 

Stoker – Lanetli Kan Yorumları

Yorum Yok


7 − dört =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri