Stay | Gitme

- 06/06/2006
7,71(7 oy)

25th Hours ve Troy filmlerinin senaristi David Benioff ile Finding Neverland‘ın yönetmeni Marc Forster, beyaz tuvali kaldırıp yerine beyaz perdeyi yerleştirerek soyut bir resim yapmışlar. Bu resim bana, Naomi Watts’ın da etkisiyle David Lynch‘in Mullholland Drive‘ını anımsattı.

Her ne kadar kalite ve içerik yönünden birbirinden uzak görülebilirseler de, yönetmenin ulaşmak istediği sonuçtan çok, izleyicinin ulaştığı/ulaşmak istediği sonucun önemli olması, filmlerin ortak özelliklerinden biri gibi duruyor.

Aslında iki ucu açık filmler olarak da tanımlayabileceğim bu iki yapım, uçlarını sizin bağlamanıza imkan sağlıyor. Yani işi sizin zekanıza ve hayal gücünüze bırakıyor. Zekanın esas fonksiyonu da bu değil midir zaten?

Sahneler arasındaki geçişlerin başarısı filme ayrı bir hava katarken, kesilmiş saniyelerden oluşan sahne içi atlamalar ise -zaten ağır olan filme- gereksiz bir yük yüklemiş gibi.

Filmde, Ewan McGregor ve -hakettiği yerde olmadığını düşündüğüm oyunculardan biri olan- Naomi Watts ile birlikte Believer ve Notebook‘daki performanslarını takdir ettiğim Ryan Gosling‘i izliyoruz.

Yönetmen de filmle ilgili şunları söylemiş: “İzleyenler için şunun açık ve seçik belli olmasını istedim. İlk dakikadan son dakikaya kadar bu hikaye aslında gerçek değil… Ana karakterlerin bu sürreal hikaye içinde dolaşmalarını sağlayarak hayal ettiğimiz gerçeklik konusunda manipulasyon yapmadan hikayeye katılmalarını istedim…”

Stay | Gitme Yorumları

Yorum Yok


yedi × = 63

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri