State of Play | Devlet Oyunları

- 10/11/2009
6,00(7 oy)

Bir medya eleştirisinden ziyade gazeteciliği ve gazetecileri öven film, parça parça çözülen hikayesi, sürprizleri ve sağlam oyunculukları ile göze çarpıyor.

Filmin yönetmeni, daha önce “The Last King of Scotland – İskoçya’nın Son Kralı” filmiyle nam salan Kevin Macdonald. Gerçi o filmde tarihi gerçekleri çarpıtmakla suçlanıp, bir hayli eleştiri almıştı. Yönetmenin az bilinen “Touching the Void” adlı bir filmi de bulunmakta. Oyuncu kadrosu ise göz dolduruyor: Russell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdams, Robin Wright Penn, Helen Mirren, Jason Bateman, Viola Davis ve Jeff Daniels filmin öne çıkan oyuncuları.

Filmin konusuna gelirsek, savunma harcamalarını denetleyen komitenin başkanlığını yapan kongre üyesi Stephen Collins’in (Ben Affleck) metresinin öldürülmesiyle açılıyor film. Bunun üzerine gazeteci Cal McAffrey (Russell Crowe) bu olayı araştırmaya başlıyor. Başlangıçta intihar mı cinayet mi? sorusunun bile net olmadığı olay, McAffrey’in ortağı ile yaptığı araştırmalar sonucu dallanıp budaklanarak tüm ülkeyi ilgilendiren “pahalı” bir meseleye “dokunmaya” başlayınca, McAffrey’in işi de giderek zorlaşıyor…

Film vizyona girdikten sonra yapılan en büyük hata,bence filmin tanıtımının oldukça yanlış yapılmasından ileri geliyor. Aslında filmin bir parça aksiyona yakın durduğu söylenebilir. Yani sürekli patlayan silahlar falan yok ama hikayenin ilerleyişi ve Yönetmen MacDonald’ın çabası sayesinde film oldukça dinamik bir çehreye bürünüyor. Biraz karışık hikayesini, başka yönetmenler gibi bir bilgi bombardımanı şeklinde sunmayan MacDonald, bu sayede seyircinin ilgisini ayakta tutuyor. Buradan filmin “bir gazeteci, polisin yapamadığını yapıp olayları çözer!” cümlesine indirgenmemesi gerektiğini de belirtebiliriz.

Russell Crowe’un “biraz kilolu” olmasına rağmen oldukça formda gözüktüğü film, hareketli bir yapım isteyenlerin tercihi olabilir. Film, (ülkemizde) vizyona girdiği Nisan 2009 tarihinde, Türkiye’deki köşe yazarları tarafından da bir süre gündemde tutulmuştu. Filmdeki McAffrey’in, yaptığı işin sadece tirajını düşünen gazete patronlarına karşı verdiği mücadele de tartışılmıştı.

State of Play | Devlet Oyunları Yorumları

Yorum Yok


6 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri