Source Code | Yaşam Şifresi

- 12/09/2011
7,33(6 oy)

Daha çok, çoğunluğunun “her filmin muhalifi” olduğu bir grup sinemasever geçen sene vizyona giren “Inception”a “şurası olmamış” , “burasını beğenmedim” diye burun kıvırmışlardı hatırlarsanız. Fakat “Inception”ın nimetlerinden biri de kendisinden sonraki bilimkurguların önünü açması oldu yaptığı gişe ile. “Inception” vizyonda bu denli başarı yakalamasa “Source Code”un çekilmesine bir stüdyo ve yapımcılar destek verir miydi emin değilim.

Filmi ayrı olarak ele alalım: “Source Code” bir çeşit zihin bulmacası olarak da nitelendirilebilir. Amerikan ordusunda görevli bir Yüzbaşı bir gün kendini bir trende, bir Tarih Öğretmeni’nin vücudunda buluyor. İlk başta ne olduğuna anlam veremeyen Yüzbaşı Colter, bir süre sonra bir çeşit bilgisayar programında olduğunu öğreniyor. Amacı da trende bulunan bir bombayı, trene kimin yerleştirdiğini bulmak. Bunun için 8 dakikası var. Eğer 8 dakikada başarılı olamazsa bir kez daha başladığı noktaya dönüyor…

Evet konusu ilk başta biraz karmaşık gibi gözüküyor kabul, hatta bazen pek anlam veremediğimiz teknolojik terimler de işin içine giriyor fakat “Source Code” öncelikle kısıtlı zamanını zayi etmeyen ve her karesini dolduran bir film olmuş. Sürekli başlangıca dönüp aynı sürecin tekrar yaşanması, üstelik tren gibi klostrofobik olabilecek bir ortamda, oldukça sürükleyici oluyor. Filmin içinde bir süre sonra kendisini gösteren sürprizler ise son yıllarda örneklerini çok fazla gördüğümüz yapıtlardaki gibi zorla hikayeye dahil edilmiş izlenimi uyandırmıyor. Yani yapıtta her şey kararında ve her şeyin, akisyonun, gizemin ve romantizmin dozu dahi iyi ayarlanmış. Bu da filmi “eli yüzü düzgün bir yapıt” seviyesinden biraz daha yukarı bir noktaya çıkarıyor. Özgün hikayesinin başka ellerde çarçur olabilecekken burada bir ustalıkla sergilenmesi de müthiş bir reji başarısı tabii ki.

Filmin olumsuz kısımlarına değinelim. Öncelikle bir bomba ve bombanın “teröristlerce” patlatılması haliyle, sanki işin bu kısmında kolaya kaçılmış izlenimini doğuruyor. Böyle özgün ve cesaret isteyen bir fikrin eklentisinin de daha sarsıcı olmasını beklemek hakkımız sanırım. Ayrıca Yüzbaşı Colter’ın vakti çok az olduğu halde gönlünü gidip bir yolcuya kaptırması yapımın ticari yönüne oynayan fazla zoraki bir hareket.

Fakat neticede “Source Code” bilimkurgu ve macera tutkunlarını memnun edecektir. Hatta memnuniyet hissinden daha fazlasını yaşamanız mümkün. Artık özgün hikayelerin yok denecek kadar azaldığı günümüz Hollywood’unda “Source Code” vakit ayırmanıza fazlasıyla değecek bir film.

Filmin başrolünde, projeye de büyük ölçüde ön ayak olan Jake Gyllenhaal var. Gönlünü kaptırdığı genç kadın rolündeyse Michelle Monaghan’ı izliyoruz. Colter’ın dış dünyayla iletişim kurduğu Goodwin rolünde Vera Farmiga ve mucit Rutledge rolünde ise Jeffrey Wright var. Senaryo Ben Ripley’e ait. Yönetmen koltuğunda ise Sam Rockwell’li ilk filmi “Ay” ile olumlu eleştiriler toplayan Duncan Jones’u görüyoruz.

Source Code | Yaşam Şifresi Yorumları

Yorum Yok


1 × yedi =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri