Soul Kitchen

- 18/08/2010
7,11(9 oy)

“Soul Kitchen”ın Fatih Akın’ın diğer filmlerinde olduğu gibi izlediği herhangi bir rota yok. Bir film oluşması için pek çok öğe bir araya getirilmiş ama bunun içi de pek doldurulamamış. Mesela Filmin ana karakteri Zinos’un kardeşi Illias uzun süre ihmal ediliyor. Sırtındaki hasarı tedavi etmek için gittiği fizyoterapist de öyle. Zinos’un lokantasının bulunduğu arsaya talip olan arkadaşı Thomas da… Yani filmde pek çok karakter mevcut fakat hepsi yüzeysel kalıyor neredeyse. Film boyunca Zinos’un izlediği yol da pek belirsiz. Sahibi olduğu Soul Kitchen isimli restoranı güvendiği birine devredip iş için Çin’e giden sevgilisinin yanına gitmek istiyor kendisi fakat bunun için heveskar olmadığı ortada. Film de haliyle bu konu üzerinden işliyor gibi gözükse de öyle yapmıyor. Araya giren birçok detayın filmi bir nebze zenginleştirdiği doğru fakat bu da eldeki hikayenin bu tip uzun metrajlı bir film için yeterli olmadığı gerçeğini de gösteriyor. Kimi zaman güldürse de mizah anlayışı da eğlenceli bir atmosfer yaratmak için kullanılıyor.

Belirli bir noktaya kadar durumu idare eden film, hikayesinin kredisini tüketmeye başlayınca türlü manevralara başvurmak zorunda kalıyor haliyle. Son bölümde, bazısı eğlenceli görünen ama amatör bir hava veren hamleler filmin düzleminden çıktığını iyice gösteriyor. İzleyenin bakış açısı da filmden ne çıkardığıyla doğrudan ilintili. Mutlu bir son için her şeyin mubah olduğunu düşünen izleyici için sorun yok elbette ama sulu da olsa bir ciddiyet arayanların memnun kalmayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca birçok karakterin akıbeti de finalde tam olarak ortaya çıkmıyor. Son sahneye baktığımızda bir fikir edinmek mümkün fakat bu kadar çok karakterin olduğu bir filmin ucunu bu kadar açık bırakmak da doğru bir karar olarak değerlendirilemeyebilir.

Filmde, filmin senaryosunu Fatih Akın ile birlikte yazan Adam Bousdoukos başrolde. Moritz Bleibtreu, Pheline Roggan, Anna Bederke, Birol Ünel, Dorka Gryllus ve Lukas Gregorowicz de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Uğur Yücel’i de çok küçük bir rolde izleyebiliyoruz. Udo Kier de nispeten küçük bir rolle izleyici karşısına çıkıyor.

Göründüğü kadarıyla Fatih Akın da filminin kariyerinde bir dönüm noktası olamayacağının farkında. O yüzden elindeki kısmen yetersiz malzemeyi renkli karakterlerle donatmış ve izleyiciye sunmuş. Ortaya çıkan ürünü beğenip beğenmemek de size kalmış elbette.

Soul Kitchen Yorumları

Yorum Yok


iki × = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri