Snatch | Kapışma

- 24/03/2010
9,71(7 oy)

Guy Ritchie’yi hak ettiği şöhrete kavuşturan, birçok yıldız oyuncuyu kadrosunda bulunduran “Snatch-Kapışma”, tekrar tekrar izlense de insanı bunaltmayan, eğlenceli ve her anlamda doyurucu bir film.

“Snatch”te çok değerli bir elmasın peşinde koşan “garip” mafya tiplemelerinin maceralarına tanık oluyoruz. Bir yandan yasadışı boks organizasyonu ile ilgilenen Turkish’in (Jason Statham) düştüğü oldukça berbat durumu, Ritchie’nin “anlayışı” sayesinde gülerek seyrediyoruz. Turkish’in isminin hikayesi de ilginç: Turkish’in annesi ve babası bir uçak kazasında tanışmışlar ve çocuklarına da uçağın ismini koymuşlar! Zaten Guy Ritchie’nin filmindeki kimsenin aklına hayaline gelmeyecek bu detaylar, filme her zaman ayrı bir renk katıyor. Bunun yanında karakterler arasındaki diyaloglar ve meydana gelen garip tesadüfler, Ritchie’nin filmlerinde sırıtmaktan ziyade, çok iyi duruyor. Ritchie benzer konuları ele aldığı her filminde olayları ayrıntılarla süsleyip, kendine büyük ve eğlenceli bir saha oluşturuyor ve seyircinin de buraya girmesine engel olmuyor. Filmde yaşanan beklenmedik gelişmeler de hikayenin iskeletinde önemli bir yer tutuyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Jason Statham, Brad Pitt, Alan Ford, Benicio Del Toro, Stephen Graham, Dennis Farina, Vinnie Jones ve Jason Flemyng gibi isimler var. “Snatch”i sırtlayan isim ise Jason Statham oluyor, tabii Brad Pitt’in de yardımını alarak.

“Snatch” doğal tuhaf! Karakterleriyle, garip infaz yöntemleri olan organizatörleriyle, çingenelerin yaşam tarzını,konuşmalarını abartmadan irdeleyerek ortaya çıkardığı durumlarıyla… Kısacası her yönüyle eğlenceyi garanti eden bir yapım.Bu filmden hoşlananlar yönetmenin “Lock, Stock and Two Smoking Barrels-Ateşten Kalbe Akıldan Dumana” filmini de beğeneceklerdir. Yönetmenin son filmi “Sherlock Holmes”un yakın zamanda vizyona girdiğini ve büyük beğeni topladığını da hatırlatalım.

Snatch | Kapışma Yorumları

1 Yorum


− 7 = sıfır

  • senbilirsinabla 28 Mart 2010 10:44

    Bir gece önce paralı kanalda Guy Ritchie filmi RocknRolla’yı izleyip beğenen “abla”nın favorisi, yine de, Kapışma’dır. Ritche’nin kendine özgü espri anlayışı ile Çingene kültürünün çok hoş bir karışımı olan film, “abla” hafızasındaki özel yerini uzun süre koruyacağa benzer.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri