Sleuth | Ölümcül Oyun

- 01/01/2011
6,30(10 oy)

İngiliz sinemasının iki önemli ismini buluşturan “Sleuth-Ölümcül Oyun” tamamen oyuncularının performansına odaklanıyor. Burada bu iki önemli isimden Michael Caine’in performansının Law’ın performansını ezip geçtiğini görmek kimse için sürpriz olmayacaktır herhalde. Law kendine yanlıca hikaye biraz ilerleyince yer bulabiliyor ve oyunculuğunun hakkını kısmen de olsa veriyor.

Bu iki ismi bir araya getiren konu ise tabii ki bir kadın meselesi! Caine’in hayat verdiği Andrew, eşi tarafından ihanete uğramış. İhaneti gerçekleştiren Milo, müstakbel karısının hali hazırdaki kocasının evine boşanma işlemleriyle ilgili konuşmak için geliyor. Bundan sonrası da bir satranç maçını anımsatıyor zaten. İkili birbirlerine görünmez tuzaklar hazırlıyor, birbirlerini küçük düşürmeye çalışıyor film boyunca. Üstelik bir süre sonra ortada mevzubahis olan kadın da gereksiz bir objeye dönüşüyor sanki. Yani en başta bir kadını elde etmek için yapılan numaralar daha sonra “hangimiz daha zeki?” şeklindeki bir konunun içine girmeye başlıyor.

İlk anlarda evin içini güvenlik kameraları aracılığı ile gözlemliyoruz. Daha sonra bu kameralar hikayede önemli bir köşe taşına yerleşmiyor veya yönetmen bu tercihinde ısrarcı olmuyor. Neden ilk anlarda evin içini böyle bir metotla gösterdiği ise meçhul.Yine ilk anlardaki diyalogların biraz bayat olduğu gerçeği gözlerden kaçmıyor. Filmde sık sık “zeka” kavramının vurgulanması da pek zekice bir hareket olmuyor!

Bu mücadele tek bir mekanda yaşanıyor ve filmde Michael Caine ve Jude Law’dan başka bir oyuncu da bulunmuyor. Filmin yönetmeni Kenneth Branagh.

“Sleuth” görünümüne bakarak ne büyük bir hevesle izlenmesi ne de uzak durulması gereken bir film. Yani film büyük bir başyapıt değil belki ama oldukça ilgi çekici bir konusu var ve müthiş oyunculuklar barındırıyor. Orta halli bir seyirlik olduğunu söylemek mümkün.

Sleuth | Ölümcül Oyun Yorumları

Yorum Yok


− sekiz = 1

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri