Shine

- 24/02/2010
7,33(3 oy)
Filmde Avustralya’lı piyanist David Helfgott’un yaşam öyküsünü izlerken, iyi oyunculuklar seyretme şansını da yakalıyoruz.
“Shine”da piyanist David Helfgott’un öyküsü aşama aşama anlatılıyor. Şöyle ki: özellikle ilk bölümde David’le babası arasındaki ilişkiye göz gezdiriyor yönetmen Scott Hicks. David’in sinir bozucu babası ona sürekli “sen şanslı bir çocuksun” deyip duruyor. Bir yandan David’i müziğe teşvik ederken bir yandan da içten içe bir kıskançlık besleyerek kendisinin zamanında aynı şartlara sahip olamayışından yakınıyor. David’in ileride yaşayacağı psikolojik sorunların temelleri de bu şekilde yavaş yavaş atılıyor. David katıldığı yerel yarışmalarda ödülleri silip süpürürken yurt dışından gelen eğitim fırsatlarını despot babasının zoruyla tepmek zorunda kalıyor. En sonunda, çevresinden gelen desteğin de yardımıyla babasına sırt çevirip Londra’dan gelen bir burs teklifini değerlendiriyor. Buradan itibaren David’in hayatında yeni bir sayfa açılıyor. Ailesinden uzak, kaldığı bakımsız bir evde eğitimini tamamlamaya uğraşırken, babasının kendisine zamanında dikte etmeye çalıştığı ve çalması hayli zor olan bir eseri çalmaya karar veriyor… Filmin son bölümünde davranış bozukluklarının vücudunda hüküm sürdüğü bir David çıkıyor karşımıza. Bu son bölümde bir çeşit yeniden doğuş hikayesi görmek mümkün oluyor.
Filmde Geoffrey Rush, Armin-Mueller Stahl, Noah Taylor, Lynn Redgrave ve John Gielgud yer alıyorlar. Filmin senaryosu Jan Sardi’ye ait.
Müziğe ilgisi olanları daha da hoşnut edebilecek olan film, etkileyici bir biyografi örneği olmayı başarıyor. Aksayan yönleri bulunsa da ve David Helfgott’un hayatını anlatmada biraz aceleci davransa da film, müziğin notalar yanında taşıdığı farklı anlamları gözler önüne seriyor. Yani müziğin altında yatan duygusal yoğunluğu eşeliyor.
Klasik müziğe olan ilgiyi bir nebze de olsa arttıracağını düşündüğüm yapım yine de büyük beklentilerle izlenmemeli. Ayrıca filmin Geoffrey Rush’a en iyi erkek oyuncu oscarını kazandırdığını da not olarak düşelim.

Shine Yorumları

Yorum Yok


dört − = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri