">
">

Sherlock Holmes

- 18/01/2010
8,33(9 oy)

“Sherlock Holmes” başarılı bir dönem filmi olmasının yanında, iyi de bir Guy Ritchie filmi.

Sherlock Holmes, malumunuz daha önce defalarca kez sinemaya uyarlanmış bir zat. Dolayısıyla filmin yönetmeni Guy Ritchie burada biraz daha alışılmışın dışında bir Holmes portresi çizmiş. Ama bunu yaparken de Holmes’u seyirciye yabancılaştırmış değil. Yani filmdeki Holmes, dövüş sanatlarında usta bir isim. Bir davayla uğraşmadığı zaman içine kapanıyor. En yakın yardımcısı Dr. Watson’la aralarında elektrikli bir ilişki var. Bu özelliklerin baskın olmasıyla gerçek Holmes’un ne kadar iyi yansıtıldığı tartışılabilir. Ama tüm bunların yanında dedektiflikteki maharetini konuşturuyor Holmes. Zaten Holmes’un tamamı ile daha öncekilere benzer bir karakter olarak çizilmesi, zannediyorum filme bir yeniden çevrim havasını kazandırırdı ki, bu da izleyicileri mutsuz edebilirdi.

Filmde Robert Downey Jr.’ı Sherlock Holmes rolünde izliyoruz. Holmes’un sadık yardımcısı Watson rolünde Jude Law var. Rachel McAdams, Mark Strong, Eddie Marsan, Robert Maillet, Geraldina James, Kelly Reilly ve William Houston da diğer oyuncular. Son dönemde yıldızı iyice parlayan Robert Downey Jr.’ın bu filmde de başarılı bir iş çıkardığını ekleyelim.

Filmde Sherlock Holmes, birçok kişinin katili Lord Blackwood’u (Mark Strong) yakalamakla işe başlıyor. Blackwood, idam olmadan birkaç gün önce Holmes’u görmek istiyor ve onu bazı konularda uyarıyor. İdam edildikten sonra da gizemli bir şekilde mezarından kayboluyor Blackwood. Bunun üzerine Sherlock Holmes, bu doğaüstü görünen davayı kökünden çözmeye karar veriyor…

Guy Ritchie,hem eğlenceli hem kasvetli bir film ortaya çıkarmayı başarıyor.Yani bir yandan kendine has üslubundan taviz vermezken,bir yandan da İngiltere’nin doğasından gelen kasveti olduğu gibi yansıtmayı beceriyor.Film bir yanıyla eğlenceli,bir yanıyla karanlık oluyor böylece.Ucu açık finali de bir serinin habercisi olarak yorumlanabilir.

Guy Ritchie, uzun süre Madonna ile evliliğiyle gündemde kalmıştı. O yıllarda dişe dokunur bir film yapamamıştı ne yazık ki. En son “RocknRolla” ile eski tarzına geri dönmüştü. Bir uyarlama, şu an için kariyerinde verebileceği en iyi karar gözüküyordu ve öyle de yaptı. İstediklerini tam olarak kullanabileceği bir alan olmasa da, kendini toparlaması için iyi bir fırsattı, bir uyarlama çekmek. Bu fırsatı da iyi değerlendirmişe benziyor.

Film iyi aksiyon sahneleri de barındırıyor. Filmin içindeki küçük sürprizler filme ayrı bir hava katıyor. Her şeyin çözüldüğü finali de, filmin her şeyden önce bir dedektiflik hikayesi olduğunu hatırlatıyor.

“Sherlock Holmes”, gişeye oynadığı biraz belli olsa da, iyi bir film arayanları ve Guy Ritchie’yi formda görmek isteyenleri de memnun edecek bir yapım.

Sherlock Holmes Yorumları

Yorum Yok


8 + dokuz =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri